REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Expo w Łodzi: Polska zaprezentuje się jako kraj nowoczesny

  • Autor: PAP
  • 23 lis 2016 12:07
Expo w Łodzi: Polska zaprezentuje się jako kraj nowoczesny
Autorem znaku, który będzie służyć światowej promocji Polski, jako państwa-kandydata do organizacji International EXPO 2022 oraz Miasta Łodzi, jako gospodarza wydarzenia, jest studio Ortografika. fot. UM Łódź

Polska na wystawie Expo w Łodzi zaprezentuje się jako kraj nowoczesny, stabilny i demokratyczny - zapewnia wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, który w środę w Paryżu przedstawi kandydaturę Łodzi do International Expo 2022.

REKLAMA

Prezentacja Łodzi jako kandydata do organizacji tzw. małego Expo 2022 odbędzie się w siedzibie Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) na 160. sesji Międzynarodowego Biura Wystaw. Tematem wiodącym polskiej wystawy - zgłoszonym oficjalnie w czerwcu br. - jest kompleksowa rewitalizacja terenów miejskich; ideę odzwierciedla hasło "City Re: Invented".

"Łódź jest doskonałym przykładem miasta, które poprzez rewitalizację, w bardzo poważny sposób zdynamizuje swój rozwój" - powiedział dziennikarzom Gliński, który zaprezentuje kandydaturę Łodzi wspólnie m.in. z wiceprezydentem tego miasta Wojciechem Rosickim. Jak tłumaczył, rewitalizacja, której celem jest poprawa jakości życia mieszkańców, wiąże się z trzema wymiarami: architektoniczno-urbanistycznym, społecznym i kulturowym.

W jego ocenie przez wiele lat Łódź nie była w Polsce doceniana, dlatego pomysł zorganizowania Expo bardzo dobrze wpisuje się w jej potrzeby. Dodał też, że wystawa planowana jest nie na peryferiach, a w centrum Łodzi, co ma pomóc m.in. w walce z obecnym tam ubóstwem, do którego - jak mówił Gliński - przyczyniły się "zmiana transformacyjna" i "upadek tradycyjnego łódzkiego przemysłu".

Zgodnie z projektem, wystawa zorganizowana zostanie na terenie Nowego Centrum Łodzi - jednego z największych programów urbanistycznych w historii miasta. Na terenie NCŁ znajduje się odnowiona zabytkowa elektrociepłownia EC1, w której powstały najnowocześniejsze w Polsce planetarium oraz Narodowe Centrum Kultury Filmowej. W przyszłym roku rozpocznie tam działalność multimedialne i interaktywne Centrum Nauki i Techniki.

"Do Polski przyjedzie na to Expo, mam nadzieję, olbrzymia publiczność światowa. To będzie wydarzenie, które będzie porównywalne, choć o znacznie większej skali, ze Światowymi Dniami Młodzieży (...). Polska będzie mogła zaprezentować się jako kraj nowoczesny, kraj stabilny, kraj demokratyczny, kraj rozwijający się pod względem gospodarczym, a także kulturowym" - przekonywał Gliński.

Przez trzy miesiące trwania wystawy Expo jej organizatorzy spodziewają się nawet 8 mln zwiedzających. Szacowana maksymalna dzienna liczba zwiedzających, to ponad 143 tys. osób, natomiast minimalna szacowana jest na ponad 50-60 tys. osób.

Wicepremier zaznaczył, że zaprezentowanie się Polski na Expo będzie czynnikiem rozwojowym nie tylko dla Łodzi i całego kraju, ale nawet dla Europy Środkowo-Wschodniej.

Pytany o termin decyzji przyznania Łodzi prawa do zorganizowania Expo (ostateczna decyzja, kto je zorganizuje ma zapaść pod koniec 2017 r.) Gliński powiedział, że jest to możliwe już 15 grudnia. Tego dnia - jak tłumaczył - mija ostateczny termin zgłaszania się innych miast do konkursu i jeżeli żadne inne miasto nie zgłosi się, to wówczas wybrana zostanie Łódź. "Wciąż nie mamy konkurenta, to byłoby genialnie, gdyby nikt inny się nie zgłosił i wtedy po prostu całą parą spokojnie możemy przygotowywać Expo w Polsce" - mówił Gliński.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY