REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Fabryka Porcelany wraca na Szlak Zabytków Techniki

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 22 cze 2017 14:47
Fabryka Porcelany wraca na Szlak Zabytków Techniki
fot. Fabryka Porcelany

Pięć lat intensywnej pracy zespołu Fundacji Giesche zostało fantastycznie wynagrodzone, Fabryka Porcelany w Katowicach wraca na Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego decyzją Zarządu Województwa Śląskiego. Rewitalizacja kompleksu Fabryki tchnęła nowe życie w historyczne mury zakładów. Podjęte działania przyczyniły się nie tylko do zwiększonej rozpoznawalności terenu, ale i uchronienia wartościowego obiektu przed degradacją.

REKLAMA

Dzięki ścisłej współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego i miastem Katowice Fundacja Giesche zdobywała konieczne doświadczenie w organizacji kulturalnych imprez jak np. INDUSTRIADA, licznych prezentacjach scenicznych, muzycznych i teatralnych, konkursach i wystawach koncepcji architektonicznych. Pozwoliło to również na stworzenie atrakcyjnej ścieżki zwiedzania, która została zaakceptowana przez Szlak Zabytków Techniki. Od lipca każdy będzie mógł odwiedzić Fabrykę w celach turystyczno-edukacyjnych i poznać historię obiektu, przyjrzeć się procesowi produkcji porcelany, zobaczyć wystawę „Porcelany Firmowej”. - Wkrótce uruchomimy aplikację mobilną do samodzielnego zwiedzania terenu, nad którą pracujemy razem z firmą Netizens, która ma swoją siedzibę w Fabryce – mówi Rafał Wyszyński, prezes Fundacji Giesche.

Obecnie Fabryka Porcelany to miejsce spotkań i wydarzeń. Na terenie odbywają się stale koncerty – muzyki elektronicznej, hiphopowej czy jazzu. Już 22 czerwca odbędzie się koncert Pawła Domagały, a lipcu i sierpniu wystartuje plenerowe kino letnie. Ponadto miejsce to funkcjonuje jako przestrzeń eventowa, stąd organizacja alternatywnych targów ślubnych, pokazów mody, wystaw czy spotkań i konferencji biznesowych. Fabryka co roku włącza się w organizację INDUSTRIADY i Nocy Muzeów.

Na terenie działają m.in.: firmy informatyczne, agencje medialne i kreatywne, galeria sztuki, showroomy, concept store, gabinet dentystyczny i medycyny estetycznej, salon fryzjerski czy Bistro Prodiż, oferujące autorską kuchnię lub prawdziwą pizzę z najwyższego na świecie pieca do pizzy, zlokalizowanego w dawnym kominie zakładów produkcyjnych. Produkcja porcelany trwa nadal, w gabinetach manufaktury porcelanowej kalkarki i malarki zdobią porcelanę, która trafia na stoły na całym świecie.

Kolejne budynki czekają wciąż na rewitalizację i odnowienie. To duży wysiłek inwestycyjny, jednak sukcesywnie udaje się oddawać kolejne przestrzenie, dzięki którym fabryka zyskuje nową historię

Jeszcze nie tak dawno była tu produkowana tylko porcelana. Fabryka rozpoczęła swoją działalność w latach 20 XX w. od produkcji elektroporcelany dzięki braciom Czuday, którzy byli pierwszymi właścicielami obiektu, od połowy lat 20, Fabryka po objęciu udziałów przez koncern Giesche przemianowała nazwę na Giesche. To właśnie ta marka trafiła do ludzi i zyskała największą popularność. W latach 50 zakład zmienił nazwę na Bogucie. Po zmianach ustrojowych z początkiem lat 90 wyroby produkowane były pod marką Porcelana Śląska. W 2012 roku syndyk masy upadłościowej wystawił kompleks do sprzedaży i od tego momentu rozpoczyna się dalsza część historii Fabryki.

Fundacji udało pozyskać się dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 na utworzenie Parku Przemysłowo-Technologicznego „Porcelana Śląska Park” i działania rewitalizacyjne obiektów i przestrzeni. Dzięki przeprowadzonym inwestycjom na terenie zaczęli pojawiać się nowi najemcy. Obecnie na terenie Fabryki Porcelany działa ponad 40 firm o wielu bardzo różnych profilach działalności.

- Według prowadzonych przez Fundację szacunków rocznie teren odwiedza ponad 30 000 osób. Wejście FABRYKI PORCELANY na Szlak stanowi kolejny krok w zachowaniu atrakcyjnego dziedzictwa przemysłowego województwa śląskiego i Katowic, a obiekt Fabryki Porcelany zaszczytnie dołącza do grona 42 obiektów szlakowych – powiedział Rafał Wyszyński, prezes Fundacji Giesche.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY