REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Ferio Wawer uroczyście otwarte. To projekt Kuryłowicz & Associates

  • Autor: Grażyna Kuryłło, Propertydesign.pl
  • 06 lis 2015 11:57
Ferio Wawer uroczyście otwarte. To projekt Kuryłowicz & Associates
fot. Ferio Wawer
Ferio Wawer uroczyście otwarte. To projekt Kuryłowicz & Associates
Ferio Wawer uroczyście otwarte. To projekt Kuryłowicz & Associates
Ferio Wawer uroczyście otwarte. To projekt Kuryłowicz & Associates

Centrum Handlowo-Usługowe Ferio Wawer przy ul. Szpotańskiego w Warszawie już otwarte. Inwestor według projektu Kuryłowicz & Associates zaadoptował przedwojenne hale dawnej Fabryki Aparatów Elektrycznych K. Szpotańskiego.

REKLAMA

Centrum Ferio Wawer jest zlokalizowane u zbiegu ulic Szpotańskiego i Żegańskiej w warszawskim Wawrze, w sąsiedztwie urzędu dzielnicy i stacji kolejowej Międzylesie. To pierwsze tak nowoczesne centrum w tej części Warszawy.

Problemy z konserwatorem zabytków

Konserwator zabytków przeciwstawiał się wszelkim zmianom w halach.

– Przeszliśmy długą drogę. Musieliśmy zmienić najpierw studium, a potem plan miejscowy, żeby cokolwiek z tymi halami zrobić – tłumaczy Maciej Krenek, członek zarządu Raiffeisen evolution project development, firmy która zbudowała Ferio Wawer. Trzy lata temu udało się zakończyć procedurę administracyjną.

Według Piotra Kuczyńskiego, wiceprezesa zarządu pracowni Kuryłowicz & Associates, która przygotowała projekt architektoniczny, Warszawa nie miała tak atrakcyjnego obiektu.

– Podstawowym problemem było znalezienie pomysłu na połączenie starego fabrycznego zabytkowego budynku z nowym dobudowanym. Zastanawialiśmy się, czy nowy obiekt ma konkurować ze starym, czy nawiązywać do niego. Chcieliśmy uniknąć tego, by ten nowy z racji swojej olbrzymiej kubatury przytłaczał zabytkowe hale fabryczne – przyznaje Kuczyński.

Jak zapewnia, wszystkie elementy zabytkowe zostały odrestaurowane, czyli cegła, mur, kolumny i lampy. Hale połączono wewnętrznym pasażem z przeszklonym częściowo sufitem.

Dobudowany nowy obiekt ma trzy kondygnacje. Połączone są ze sobą skrzyżowaniem dwóch pasaży. Jeden nawiązuje do istniejących zabytkowych hal, a drugi w nowym budynku ma zupełnie inny wyraz architektoniczny.

– Jest bardzo ascetyczny. Utrzymany w tonacji bieli, żeby nie wywoływał kontrowersji i nie konkurował z częścią zabytkową – tłumaczy Kuczyński.

Na uwagę zwraca elewacja części współczesnej.

– Okładzina z blachy została poddana perforacji, dzięki której powstały prostokąty dokładnie odzwierciedlające lustrzane odbicie układu cegieł w zabytkowych halach – dodaje.

W budynku są też elementy, które musiały zostać odtworzone. Wykonano je z oryginalnej cegły odczyszczonej. Obiekt ma 306 miejsc parkingowych.

Atmosfera i klimat budynku

Według Michała Muca, dyrektora Działu Kompleksowego Zarządzania Nieruchomościami w Savills Polska, takie budynki jak Ferio Wawer powstają przeważnie w krajach o bardziej rozwiniętej kulturze komercyjnej jak Wielka Brytanie czy Holandia.

– Ten jest w Polsce unikatowy. Oczekujemy, że centrum stanie się ważnym ośrodkiem życia lokalnego. Mamy propozycje dla mam z dziećmi. Nie będą to zwykłe przechowalnie w bezdusznych centrach handlowych, ale np. fitness dla mam z dziećmi czy miejsca, gdzie będzie się obchodzić urodziny i piec wspólnie ciasto. Poza tym współpracujemy z Wawerskim Centrum Kultury – mówi Muc.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY