REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Festiwal Short Waves: Zobacz makietę Roosevelta 22

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 24 mar 2015 12:39
Festiwal Short Waves: Zobacz makietę Roosevelta 22
Makieta Roosevelta 22

Miłośnicy architektury, urbanistyki i dobrego, miejskiego designu 27 marca mogą przyjść do Concordia Design w Poznaniu. W programie trwającego Festiwalu Short Waves m.in. pokaz filmów architektonicznych, merytoryczna dyskusja „Supermodernizm” oraz premiera makiety konceptu Roosevelta 22, w tym budynku Bałtyk, którego budowa rozpoczęła się pod koniec ubiegłego roku

REKLAMA

Jak będzie wyglądał koncept Roosevelta 22? Już 27 marca o godzinie 20:00 będzie można się mu bliżej przyjrzeć. Tego dnia swoją uroczystą premierę będzie miała makieta obrazująca budynki konceptu Roosevelta 22: Bałtyk, Concordia Design wraz z Podwórkiem pomiędzy nimi oraz najbliższe otoczenie hotel Sheraton i teren MTP z charakterystyczną Iglicą, ukazując wzajemną korelację estetyczną wszystkich trzech podmiotów. Następnie makieta na stałe zagości w przestrzeniach Concordia Design i wszyscy mieszkańcy miasta będą mogli przekonać się jak budynek Bałtyk będzie usytuowany w otoczeniu. Autorami makiety są Kuba Morkowski i Adam Perka, którzy do tej pory pracowali z najlepszymi pracowniami architektonicznymi na świecie i tworzyli makiety takich projektów jak Dom Edgara Kereta czy Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.

Makieta jest pokaźnych rozmiarów (87 x 127 x 56 cm) zamknięta w szklanej gablocie. Jej monochromatyczna, czarno-biała kolorystyka pozwala skupić się na kształtach i bryłach budynków dokładnie obrazując skalę przedsięwzięcia i budowy Bałtyku oraz przestrzenny potencjał całego konceptu. Podświetlana, zbudowana z drewna, plexi i szkła wiernie pokazuje jak zmieni się centrum Poznania już za niespełna 2 lata.

Światowa architektura w centrum Poznania

27 marca to również dzień merytorycznej dyskusji na temat architektonicznych rozwiązań w miastach, inspirowaniu się minionymi epokami oraz budynkach, które są spełnieniem szczytnych idei. Uczestnicy Short Talks, w Festiwalu Short Waves obejrzą obraz Teresy Czepiec „Superjednostka”, który opowiada o budynku marzeń zaprojektowanym przez legendarnego, modernistycznego architekta Le Corbusiera.

Tuż po projekcji filmów przewidziano debatę „Supermodernizm” dotyczącą modernistycznej architektury w Polsce. Podczas spotkania podejmowane będą też tematy kondycji architektury modernistycznej w Polsce. Będą toczyły się rozmowy także o ideach, jakie modernizm próbował wyrazić, oraz na ile to było możliwe ze względu na realia w jakich ten nurt funkcjonował. Uczestnicy zastanowią się jakimi kryteriami powinno się oceniać modernistyczne budynki i kiedy możemy nadawać im miano ikony? Pewne jest, że modernizm przemawia do nas mocnymi gestami, które podczas debaty będą dyskutowane i interpretowane na nowo. Dyskusję poprowadzi Franciszek Sterczewski, poznański aktywista miejski i działacz społeczny, a prelegentami będą Paweł Natkaniec, coarchitekt biorący udział w realizacji projektu Bałtyku z pracowni NOA Natkaniec Olechnicki Architekci oraz członkowie jury Urban View: Piotr Marciniak - architekt, autor jednej z najważniejszych książkowych pozycji ostatnich lat poświęconych poznańskiemu modernizmowi - "Doświadczenie Modernizmu" i Grzegorz Piątek polski architekt, historyk architektury i członek zarządu Fundacji Centrum Architektury.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY