REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Fetysz zamożnych, czyli modernistyczna rezydencja, a może... ławka na pomoście?

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 12 wrz 2017 13:34
Fetysz zamożnych, czyli modernistyczna rezydencja, a może... ławka na pomoście?
Rawa Prime Location to projekt Jakuba Szczęsnego mający na celu zwrócenie uwagi na problem zapomnianych rzek i cieków wodnych, które w wyniku rewolucji przemysłowej oraz uprzemysłowienia Polski w XX wieku zostały sprowadzone do roli kanałów odwadniających lub ścieków deszczowych. Często znikając przy tym z map miast poprzez ukrycie ich pod powierzchnią ulic i placów fot. mat. Jakub Szczęsny

Fetysz zamożnych - modernistyczna rezydencja będąca obiektem pożądania aspirującej klasy średniej? Czy też "tylko" ławka na pływającym na Rawie pomoście, na której można zjeść drugie śniadanie, poczytać w czasie deszczu lub poopalać się w słoneczny dzień? Instalacja Dom nad Ruczajem autorstwa Jakuba Szczęsnego - pierwszego polskiego architekta, którego obiekt znalazł się w stałej kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku - jest i tym, i tym.

REKLAMA

W ramach tegorocznej edycji Street Art Festival w Katowicach Jakub Szczęsny zaproponował projekt, którego celem jest zwrócenie uwagi na sytuację Rawy w Katowicach. Rawa Prime Location to projekt mający na celu zwrócenie uwagi na problem zapomnianych rzek i cieków wodnych, które w wyniku rewolucji przemysłowej oraz uprzemysłowienia Polski w XX wieku zostały sprowadzone do roli kanałów odwadniających lub ścieków deszczowych. Często znikając przy tym z map miast poprzez ukrycie ich pod powierzchnią ulic i placów.

Tak też stało się z Rawą, która na części swojego przebiegu w centrum Katowic znikła przykryta twardą nawierzchnią. Dojmująco widoczne jest to zwłaszcza na rynku, na którego powierzchni odtworzono płytki kanał udający Rawę. Kanał, do którego woda trafia... z instalacji wodociągowej! Poza rynkiem, na przebiegu wzdłuż kampusu uniwersyteckiego Rawa jest pogrążonym poniżej poziomu ulicy kanałem. Częściowo ujętym w betonowe obrzeża i trawiaste spadki, częściowo całkowicie zabetonowanym. Niegdysiejsza rzeka stanowi dziś jedynie fragment systemu odwodnienia deszczowego katowickich ulic i, co ciekawe, nie budzi zainteresowania ani władz lokalnych, ani regionalnych, o mieszkańcach Katowic nie wspominając.

Projekt ma przywrócić rzekę do świadomości społeczeństwa poprzez zasugerowanie, że Rawa i jej otoczenie są dobrym adresem do życia (nauki, mieszkania, rozrywki, itd.).

Ucieleśnieniem założenia mówiącego o atrakcyjności Rawy jest Dom Nad Ruczajem. Ta pływająca na Rawie instalacja tymczasowa ma przyciągać mieszkańców i użytkowników okolicznych instytucji swoją formą przywodzącą na myśl modernistyczne rezydencje dla aspirującej klasy średniej.

Dom Nad Ruczajem ma też drugą funkcję: instalacja w istocie jest krytą ławką na pływającym pomoście. Można na niej (i w jej wnętrzu) zjeść drugie śniadanie, poczytać w czasie deszczu lub poopalać się na pomoście w słoneczny dzień. W ten sposób otoczony istniejącą naturalną zielenią Dom Nad Ruczajem może wprowadzić Rawę z powrotem na mapę Katowic, w co gorąco wierzą autor oraz organizatorzy Katowice Street Art Festival 2017.

Autor: Jakub Szczęsny

Kuratorka: Matylda Sałajewska

Produkcja: Katarzyna Stalicka

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY