REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Filharmonia Pomorska do rozbudowy. Znamy szczegóły projektu

  • Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego
  • 09 sty 2017 14:38
Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, fot. pixabay.com

Znamy zasadnicze założenia rozbudowy i remontu Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Założenia przedsięwzięcia przyjął już zarząd województwa. Bazujący na nich program funkcjonalno-użytkowy opracowała poznańska firma Sound & Space, specjalizująca się w projektowaniu obiektów, w których ważna jest akustyka.

REKLAMA

Tuż za istniejącym, powstałym w latach pięćdziesiątych budynkiem zostanie zbudowany połączony z nim nowy, z małą salą koncertową z widownią na co najmniej 350 miejsc, z estradą dla trzydziestoosobowej orkiestry i trzydziestoosobowego chóru, profesjonalnym nagłośnieniem i oświetleniem, z zapleczem dla artystów. Zaplanowany został też system podziemnych parkingów dla gości i artystów, co na pewno ucieszy tych wszystkich, którym zdarza się szukać miejsca do zaparkowania w tym rejonie tuż przed ważnym koncertem. Nową jakością będzie połączony z kawiarnią artystyczną salon wydawniczy będący też miejscem ekspozycji dzieł sztuki. Wśród założeń jest też otwarcie ogólnodostępnej restauracji - informuje Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Główna sala koncertowa, doceniana w kraju i za granicą ze względu na znakomitą akustykę, zostanie starannie, z zachowaniem najwyższych standardów, wyremontowana. Jednym z podstawowych założeń programu, któremu podporządkowane są wszystkie pozostałe posunięcia, jest bowiem zachowanie jej unikatowych walorów akustycznych. Tu pojawi się profesjonalne zaplecze do rejestracji koncertów oraz transmisji telewizyjnych i internetowych, system sterowania światłem i dźwiękiem oraz bardzo potrzebna klimatyzacja estrady i widowni.

Sześćdziesięcioletni budynek filharmonii został uznany za zabytek, dlatego wszelkie ingerencje muszą zostać starannie zaplanowane, potrzebne są uzgodnienia ze służbami ochrony zabytków. Obowiązujący obecnie miejscowy plan zagospodarowanie wyklucza wszelką ingerencję w zabudowę tej części miasta. Na podstawie przyjętego programu funkcjonalno-użytkowego zostanie złożony, najprawdopodobniej jeszcze w styczniu, wniosek o związaną z planowaną rozbudową zmianę w zapisach dokumentu - podaje Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY