REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Filharmonia w Szczecinie buduje tożsamość tego miasta

  • Autor: PAP
  • 11 maj 2015 10:26
Filharmonia w Szczecinie buduje tożsamość tego miasta
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, fot. Bis Lisowski, SARP Krakow
Filharmonia w Szczecinie buduje tożsamość tego miasta
Filharmonia w Szczecinie buduje tożsamość tego miasta
Filharmonia w Szczecinie buduje tożsamość tego miasta
Filharmonia w Szczecinie buduje tożsamość tego miasta

Prezydent Szczecina Piotr Krzystek, po powrocie z Barcelony, gdzie odebrał nagrodę UE dla najlepszego projektu architektonicznego przyznaną szczecińskiej filharmonii, podkreślił, że gmach ten buduje tożsamość miasta.

REKLAMA

- To nie jest tylko pałac muzyki, ale dzieło architektoniczne, które zyskało uznanie w Europie. To ważny moment dla Szczecina - wchodzimy do ekstraklasy architektonicznej. Szczecin stać na niezwykłe projekty, niekoniecznie najdroższe, ale ciekawe i budujące tożsamość naszego miasta - mówił dziennikarzom w niedzielę prezydent, który wrócił z Barcelony, gdzie wraz z dyrektor filharmonii odebrał nagrodę.

Podczas konferencji prasowej w holu nagrodzonego gmachu zaprezentowano nagrodę - niewielką tabliczkę z tytułem wyróżnienia.

Filharmonia w Szczecinie zdobyła nagrodę UE w dziedzinie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe 2015. Ceremonia jej wręczenia odbyła się w Pawilonie Miesa van der Rohe w Barcelonie.

Jak podkreśliła dyrektor filharmonii Dorota Serwa, do ostatniego momentu nie wiadomo było, kto zwycięży w konkursie. - Jurorzy podkreślali wysoką jakość budynku. Istotny był też fakt, że jury na miejscu w Szczecinie przekonało się, że obiekt żyje i wypełnia go niezwykła energia, która płynie z miasta - dodała.

Architekt Jacek Lenart, polski partner projektu zaznaczył, że dla jurorów nie bez znaczenia była dobra relacja między obiektem a jego potencjałem, który czyni go "nowym symbolem lat powojennych w mieście". - To ważne, że język architektury, zrodzony w zupełnie innym zakątku Europy, przetłumaczony na realizację tutaj, znalazł zrozumienie. Oznacza to, że ta idea, która przyświeca Europie, daje się przekuć na język kultury, i on przemawia do wszystkich - dodał.

Po raz pierwszy w historii w ścisłym finale konkursu znalazł się i nagrodzony został budynek z Polski. Nagroda przyznawana jest co dwa lata od 1987 r.

Zwycięski projekt został wybrany spośród 420 prac z 36 krajów europejskich.

W budynku szczecińskiej filharmonii mieści się główna sala koncertowa dla 1000 słuchaczy, sala kameralna dla 200 słuchaczy, wielofunkcyjna przestrzeń wystawowo-konferencyjna, a także rozległe foyer. Konstrukcja budynku sprawia wrażenie dużej lekkości: podświetlona od wewnątrz szklana fasada stanowi grę różnymi perspektywami. Zewnętrzna surowość i prosta kompozycja wewnętrznych ciągów komunikacyjnych kontrastują z ekspresją głównego holu i złotym wnętrzem sali koncertowej.

Nowy gmach stoi w śródmieściu, w miejscu, gdzie przed wojną znajdował się niemiecki Konzerthaus, zniszczony podczas alianckich nalotów na Szczecin podczas II wojny światowej, ostatecznie rozebrany w 1962 r.

Pomysł zbudowania nowej siedziby Filharmonii zrodził się w 2004 r. Filharmonicy zajmowali wówczas skrzydło magistratu. Trzy lata później ogłoszono konkurs na koncepcję nowej filharmonii. Spośród propozycji 44 pracowni z całego świata jury wybrało projekt opracowany przez studio Barozzi/Veiga z Barcelony.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY