REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Film o architekturze Zawodzia czy książka największego myśliciela wśród architektów?

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 23 cze 2017 16:58
fot. pixabay.com

Muzeum Architektury we Wrocławiu przygotowało na weekend 23 - 25 czerwca br.  niezwykłe spotkania z architekturą. W planach min. premiera wyjątkowego filmu i książki.

REKLAMA

Premiera filmu dokumentalnego "Uzdrowisko. Architektura Zawodzia" + spotkanie z reżyserką i producentami filmu piątek 23 czerwca, godzina 18.00, Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5

Dla jednych arogancki akt w pejzażu, dla innych ikoniczne dzieło światowej architektury. Kompozycję ustrońskiej dzielnicy Zawodzie stworzył duet znakomitych śląskich architektów – Henryk Buszko oraz Aleksander Franta. Film to piękna wizualnie polemika na temat własności krajobrazu oraz odpowiedzialności za dziedzictwo jako dobro wspólne.

W tym roku obchodzimy 50-lecie rozpoczęcia budowy jednej z największych inwestycji służby zdrowia w PRL-u: dzielnicy leczniczo-rehabilitacyjnej Zawodzie. Ustrońskie „piramidy”, wraz z budynkiem sanatorium, przykuwają uwagę, będąc najbardziej reprezentatywnymi obiektami w mieście. Do realizacji ogromnego projektu zostali zaproszeni znani już na Śląsku architekci – Henryk Buszko i Aleksander Franta. Zgodnie z ich wizją, na zboczu Równicy powstały sanatorium oraz domy wczasowo-lecznicze, które przyjęły formę charakterystycznych stożków. Dziś kompleks Zawodzie jest symbolem Ustronia i jednym z najważniejszych elementów budujących tożsamość regionalną i świadomość historyczną mieszkańców uzdrowiska.

Film dokumentalny „Uzdrowisko. Architektura Zawodzia” obrazuje niezwykłą wizję architektoniczno-urbanistyczną kompleksu. Poprzez wywiady z jego twórcami oraz zaproszonymi do dyskusji gośćmi, autorzy filmu przedstawiają dzielnicę Zawodzie w kontekście otaczającego ja górskiego krajobrazu.

Rem Koolhaas / Śmieciowa przestrzeń / wrocławska premiera książki sobota 24 czerwca, godzina 16.00, Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5

To premiera pierwszej polskiej antologii tekstów Rema Koolhaasa – największego myśliciela wśród architektów i największego architekta wśród myślicieli, intelektualnego prowokatora i uwodziciela. „Śmieciowa przestrzeń” to zbiór tekstów z lat 1976-2015: esejów, wykładów, wywiadów.

W sobotnie popołudnie w świat pojęć, którymi Koolhaas opisuje współczesność (śmieciowa przestrzeń, miasto generyczne, inteligentny krajobraz, Bigness. reżim ¥€$), w jego metodę badawczą oraz to, jak przekłada się ona na praktykę – nie tylko architektoniczną, ale też np. filmową – wprowadzą nas badacze architektury, absolwenci i dawni wykładowcy prowadzonej przez Koolhaasa szkoły architektury Strelka w Moskwie: Izabela Cichońska (architektka, obecnie art director produkcji filmowych) oraz Kuba Snopek (urbanista), oboje znani też z projektu badawczego i publikacji Architektura VII dnia. Spotkanie poprowadzi odpowiedzialny za wydanie książki Grzegorz Piątek (Centrum Architektury).Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY