REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Gae Aulenti: pierwsza dama włoskiego designu XX wieku

  • Autor: Propertydesign.pl / Luminosfera
  • 25 cze 2014 15:11
Gae Aulenti: pierwsza dama włoskiego designu XX wieku
Ruspa, fot. Luminosfera
Gae Aulenti: pierwsza dama włoskiego designu XX wieku
Gae Aulenti: pierwsza dama włoskiego designu XX wieku
Gae Aulenti: pierwsza dama włoskiego designu XX wieku

Gae Aulenti to wybitna architektka, projektantka wnętrz i form przemysłowych. Autorka zarówno koncepcji galerii sztuki współczesnej w Centre Pompidou, jak i niezwykłej lampy Ruspa i Pipistrello.

REKLAMA

Gae Aulenti urodziła się 4 grudnia 1927 r., a zmarła 31 października 2012 r. we Włoszech. Mówi się o niej „pierwsza dama włoskiego designu XX wieku”. Była architektką, projektantką wnętrz i form przemysłowych, dekoratorką, a także scenografką teatralną.

Gae Aulenti ukończyła architekturę na politechnice w Mediolanie. Jeszcze w latach 50., w czasie studiów, rozpoczęła współpracę z legendarnym magazynem "Casabella Continuita", poświęconym architekturze i wzornictwu, którego była dyrektor artystyczną. To kobieta renesansu, działała z sukcesami na wielu polach. Pracowała jako wykładowczyni na uczelniach, projektowała stoiska da firm, scenografie teatralne, wnętrza, a także meble.

Największy rozgłos przyniosły jej projekty architektoniczne: przebudowa dworca d'Orsay w muzeum Musée d'Orsay i galeria sztuki współczesnej w Centre Pompidou. Zaprojektowała też pawilon włoski na Expo w Sewilli w 1992 r.

Jej pierwsze słynne projekty mebli Aulenti pochodzą z lat 60. ubiegłego wieku, było to: składane krzesło "April" dla Zanotty (1964) i lampka "Pipistrello" dla Martinelli Luce (1965). "Pipistrello" znaczy po włosku "nietoperz" - pofałdowane ścianki klosza rzeczywiście przypominają skrzydła, teleskopowa podstawka lampy umożliwia regulowanie wysokości. Pełna wdzięku "Pipistrello" jest dziś obiektem pożądania kolekcjonerów, podobnie zresztą jak futurystyczna lampka "Ruspa" stworzona w 1968 r. dla Martinelli Luce. Aulenti pracowała dla wielu producentów mebli i oświetlenia, m.in. dla firm: Artemide, Kartell, Fontana, Knoll, Poltrona Frau, Stilnovo, Tecno, i Zanotta.

1968 lampa biurkowa "Ruspa", Martinelli Luce
1965 lampa "Pipistrello", Martinelli Luce

Projekty Gae Aulenti można podziwiać, oceniać i zakupić w showroomie oświetleniowym Luminosfera w Warszawie, który prezentuje najciekawsze europejskie wzornictwo oświetleniowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY