REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Galeria Bronowice ma kolejny certyfikat ekologiczny

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 12 mar 2015 11:56
Galeria Bronowice ma kolejny certyfikat ekologiczny

Galeria Bronowice po raz kolejny otrzymała certyfikat BREEAM potwierdzający wdrożenie proekologicznych i przyjaznych użytkownikom rozwiązań w zakresie funkcjonowania i zarządzania obiektem.

REKLAMA

Certyfikat BREEAM (Building Research Establishment's Environmental Assessment Method), przyznawany przez brytyjską organizację BRE, jest jednym z najbardziej znaczących w Europie i najlepiej dostosowanych do lokalnych warunków instrumentów opiniowania nowych inwestycji budowlanych. Uwzględnia on różnorodne aspekty zrównoważonego budownictwa w zakresie projektowania, budowy, wydajności obiektów oraz komfortu ich użytkowania.

Galeria Bronowice pierwszy certyfikat otrzymała już na etapie projektowym (BREEAM Interim). By uzyskać „zielony atest”, została poddana ocenie asesorów BREEM aż w 10 kategoriach: zarządzanie, zdrowie i samopoczucie użytkowników, zużycie wody, a także energii świetlnej i dwutlenku węgla, transport, użyte materiały, gospodarka odpadami, ekologia i zagospodarowanie terenów zielonych, zanieczyszczenia oraz innowacyjność. Po oddaniu budynku do użytku i upływie roku od początku funkcjonowania, Galeria Bronowice uzyskała ocenę „good”.

- Realizacja zasad zrównoważonego rozwoju była niezwykle istotnym aspektem we wszystkich etapach życia inwestycji – zarówno w fazie projektowej, jak i w trakcie codziennego funkcjonowania Galerii Bronowice. Cieszymy się więc, że wysiłki tak dużej liczby osób po raz kolejny zostały docenione przez organizację BRE - mówi Aleksandra Rzońca, dyrektor Galerii Bronowice. - Dziś, po ponad roku działalności z dumą możemy powiedzieć, że wszystkie założenia z etapu projektowego zostały zrealizowane zgodnie z wytycznymi BREEAM, co oznacza, że nasza galeria powstała i funkcjonuje z zachowaniem bardzo rygorystycznych rozwiązań energooszczędnych, ekologicznych i społecznych – dodaje.

W trakcie oceny wykwalifikowani asesorzy sprawdzali raporty, ekspertyzy oraz dokumentację powykonawczą i na tej podstawie wydali ostateczną, bezterminową ocenę dla Galerii Bronowice. Doceniono przede wszystkim zastosowanie nowoczesnych systemów wentylacyjnych, które zostały wyposażone w detektory dwutlenku węgla i innych szkodli­wych substancji w powietrzu oraz czujniki zapewniające stały dopływ świeżego powietrza, a także niską emisję CO2. Atutem jest również wykorzystanie energooszczędnych systemów oświetlenia, wind, klimatyzacji i ogrzewania oraz zainstalowany w obiekcie monitoring zużycia energii elektrycznej, który umożliwia niższy o blisko 40 proc. pobór prądu w stosunku do regulacji krajowych i innych tego typu budynków.

Wśród istotnych pod względem ekologicznym udogodnień, wzięto pod uwagę również bliskość przystanków środków komunikacji miejskiej, zachowanie równowagi między obszarem zabudowanym a terenami zielonymi oraz rozwiniętą infrastrukturę dla rowerzystów w ramach zasad zrównoważonego transportu, w tym m.in. przygotowane specjalne stojaki na rowery i funkcjonowanie stacji rowerowych zlokalizowanych przy wejściach do obiektu, gdzie można bezpłatnie skorzystać z narzędzi do naprawy i regulacji jednośladów.

Zrównoważone podejście do zarządzania obiektem i terenem wokół niego oraz dbałość o zastosowanie ergonomicznych rozwiązań wewnątrz budynku, które wpływają na zdrowie
i dobre samopoczucie pracowników i klientów, to najlepszy dowód na to, że Galeria Bronowice nie tylko została wybudowana z zachowaniem rygorystycznych norm, ale na co dzień funkcjonuje w sposób przyjazny dla otoczenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY