REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Galeria Krakowska - wczoraj i dziś

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 19 paź 2016 13:39
Galeria Krakowska - wczoraj i dziś
fot. materiały prasowe
Galeria Krakowska - wczoraj i dziś
Galeria Krakowska - wczoraj i dziś
Galeria Krakowska - wczoraj i dziś
Galeria Krakowska - wczoraj i dziś

W miejscu, gdzie jeszcze w 2004 r. stał kultowy bar Smok, plac targowy oraz stary dworzec PKS powstało jedno z największych w Małopolsce centrów handlowych – Galeria Krakowska. Budowę rozpoczęto w 2004 r., a oficjalne otwarcie nastąpiło już dwa lata później - 28 września 2006 r.  Galeria obchodzi w tym roku 10. urodziny i z tej okazji przygotowała wystawę fotografii przedstawiających, jak na przełomie lat zmieniło się miejsce, gdzie obecnie znajduje się budynek Galerii.

REKLAMA

Z okazji swoich 10. urodzin Galeria Krakowska zorganizowała niezwykłą wystawę archiwalnych zdjęć przedstawiających historię tego miejsca od lat 20. XX wieku aż do współczesności. Jedną z największych atrakcji, zwłaszcza dla mieszkańców Krakowa, będzie możliwość zobaczenia kultowego neonu baru Smok.

- Urodziny Galerii to też okazja do podsumowania, spojrzenia wstecz i przypomnienia jak wyglądała ta część Krakowa jeszcze przed powstaniem Galerii. Nie sposób zapomnieć o przeszłości, w końcu każde miejsce ma swoją historię, o której warto pamiętać. Dzięki tej wystawie mieszkańcy Krakowa będą mogli powrócić do przeszłości – podkreśla Jarosław Szymczak, dyrektor Galerii Krakowskiej.

Początek XX wieku

Pierwsze wzmianki o miejscu, gdzie obecnie znajduje się Galeria Krakowska pochodzą z wieku XVIII, kiedy jeszcze cały obszar ulic Pawiej i Lubicz stanowiły pola uprawne, zaś teren dzisiejszego Dworca Głównego należał do dzielnicy Wesoła. Tu w XIX w. wmurowano kamień węgielny pod budowę Kolei Krakowsko-Górnośląskiej, która została zakończona w 1847 roku. Z kolei naprzeciwko dzisiejszej Galerii Krakowskiej, znajdował się dworek należący do Macieja Brodowicza, a potem do słynnego działacza patriotycznego, kolekcjonera i filantropa Piotra Stanisława Moszyńskiego. Po jego śmierci dwór przeszedł w ręce kresowych ziemian: Wołodkowiczów herbu Rydwan, który to herb znajduje się tam po dziś dzień. Przed II wojną światową w Dworku Wołodkowiczów mieściło się Muzeum Etnograficzne, a do 2016 roku funkcjonował Urząd Pocztowy.

Czasy PRL

Przez okres PRL-u na terenie, gdzie obecnie mieści się Galeria Krakowska, czyli pod zegarem nad starym dworcu, znajdowało się najpopularniejsze miejsce spotkań młodych ludzi przed wspólnymi wypadami w góry. Pobliski plac pełnił wówczas rolę dojazdową do stacji PKP. Tam też znajdowało się wejście na perony, tylko dla osób posiadających bilety, tzw. peronówkę. Przed budynkiem, w okolicy znanego „globusa”, znajdowały się przystanki autobusów miejskich i postój taksówek, a przez lata był tam również zlokalizowany Dworzec PKS, który przeniesiono z pl. św. Ducha na kilka lat, a ostał się blisko 40.

Kultowy neon baru Smok w Galerii Krakowskiej

Na wystawie nie mogło zabraknąć zdjęć przedstawiających jedno z kultowych miejsc wszystkich mieszkańców Krakowa, czyli Bar Smok. Prawdopodobnie ten bar mleczny nigdy nie powstałby, gdyby nie konkurs skoków narciarskich w Zakopanem na początku lat 60. Początkowo zakładano, że bar przetrwa trzy lata, jak się okazało wytrzymał prawie pół wieku! Mieszkańcom Krakowa w pamięci zapadł zwłaszcza neon Smok, jeden z najbardziej rozpoznawalnych napisów i grafik świetlnych. Oryginalny neon uległ zniszczeniu, jednak replikę kultowego neonu będzie można ponownie zobaczyćw Krakowie, tym razem zabłysnął w Galerii Krakowskiej podczas wystawy. Wykonawc ąi fundatorem repliki w skali 1:5 jest Maciej Sokalla z Neonywdomu.pl Krakowskiej Pracowni Neonów.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY