Galeria Stara Kablownia: nowa jakość na terenach przemysłowychslaskie.pl - 18-08-2014 12:01


Inwestycja doprowadziła do rewitalizacji terenów przemysłowych i połączeniu ich z centrum miasta. Za projekt galerii w Czechowicach - Dziedzicach odpowiada ABM Pracownia Architektoniczna Tadeusz Kempa. Realizacja walczy w konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego 2014.

Centrum handlowo- usługowe Stara Kablownia z częścią gastronomiczną, rozrywkową i kulturalną zlokalizowane jest w centrum miasta Czechowice – Dziedzice przy głównym szlaku komunikacyjnym prowadzącym przez miasto w kierunkach Katowice – Bielsko – Biała.

W celu zapewnienia obsługi komunikacyjnej obiektu zaprojektowano: przebudowę ul. Legionów wraz z budową dwóch rond i dwóch zatok autobusowych, przebudowę skrzyżowania ul. Smolnej i ul. Kolejowej, budowę łącznika pomiędzy ul. Legionów i ul. Sobieskiego. Wejścia główne dla klientów zaprojektowano od ul. Legionów oraz od ul. Paderewskiego. Obiekt zaprojektowano w orientacji pd.-pn., w układzie równoległym do ul. Legionów z przedpolem parkingowym przeznaczonym dla klientów.

Część jedno-kondygnacyjna – budynek zaprojektowano w technologii szkieletowej żelbetowo-stalowej, tj. posadowienie bezpośrednie słupy żelbetowe, dach w konstrukcji stalowej. Część pięcio - kondygnacyjna - częściowo zagłębiony w gruncie. Wykonany w konstrukcji żelbetowej, tj. posadowienie pośrednie na płycie fundamentowej na podłożu wzmocnionym kolumnami cementowo-gruntowymi DSM firmy Keller, słupy i stropy żelbetowe, ściany żelbetowe od strony gruntu jako mury oporowe, dach żelbetowy/prefabrykowany, ściany osłonowe murowane. Część jedno-kondygnacyjna częściowo zagłębiona w gruncie. Kondygnacja została zaprojektowana w całości w konstrukcji monolitycznej słupowo-płytowej z monolitycznymi ścianami zewnętrznymi, które wraz z płytą fundamentową i stropową tworzą skrzynię żelbetową.

Inwestycja doprowadziła do rewitalizacji terenów przemysłowych i połączeniu ich z centrum miasta poprzez koncentrację funkcji handlowej, usługowej, gastronomicznej, rozrywkowej oraz kultury (kino). Obecnie dzielnica tętni życiem odwiedzana jest przez większość mieszkańców Czechowice – Dziedzic, przyciąga również mieszkańców okolicznych mniejszych miejscowości i Bielska - Białej.

W 15 edycji konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego zgłoszono 45 realizacje. 1 sierpnia rozpoczął się plebiscyt internautów. Głosowanie będzie trwało do końca wakacji, a realizacja najpopularniejsza wśród biorących udział w zabawie zostanie uhonorowana Nagrodą Internautów. Laureatów konkursu wyłonionych przez jury poznamy w październiku br.