REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Galeria Wilanów połączy przestrzeń komercyjną z publiczną

  • Autor: propertydesign.pl
  • 12 mar 2014 10:32
Galeria Wilanów połączy przestrzeń komercyjną z publiczną
Galeria Wilanów, fot. GTC S.A.
Galeria Wilanów połączy przestrzeń komercyjną z publiczną

Projekt nowej inwestycji na warszawskim Wilanowie dla Globe Trade Centre S.A. przygotowała pracownia APA Wojciechowski we współpracy z izraelskim biurem Moshe Tzur.

REKLAMA

Jednym z najnowszych projektów galerii handlowej w Warszawie jest Galeria Wilanów. Powstanie wzdłuż ul. Przyczółkowej. Planowana galeria ma być centrum handlowym nowej generacji. – Projekt będzie znacząco odbiegał od dominujących dziś konstrukcji, które projektowano w najlepszym przypadku ok. 10 lat temu. W przeciwieństwie do obecnie dominujących konstrukcji, Galeria Wilanów będzie centrum otwartym, skierowanym na zewnątrz, w którym przestrzeń komercyjna będzie płynnie przenikała się z miejscami użyteczności publicznej, służących relaksowi i spędzaniu wolnego czasu – powiedział Piotr Kroenke, Dyrektor Generalny Globe Trade Centre S.A., inwestora Galerii Wilanów.

Planowana galeria ma wyróżniać się na tle powstałych w ostatnim czasie tego typu obiektów. – Jednym z charakterystycznych rozwiązań projektowych Galerii Wilanów jest dach, na którym znajdą się tereny zielone – trawniki, alejki i miejsca wypoczynku. Na terenie galerii zaprojektowaliśmy także plac zabaw, który posłuży okolicznym mieszkańcom, niezależnie od godzin otwarcia galerii – zaznaczył Piotr Kroenke.

Kluczowym problem ostatnich lat w dynamicznie rozwijającej się dzielnicy Wilanów są kłopoty komunikacyjne. Mieszkańcy tej części Warszawy mają obawy, czy budowa nowego centrum handlowego nie przyczyni się do zwiększenia tego problemu. – Wiele uwagi poświęciliśmy efektywności rozwiązań komunikacyjnych w okolicy Galerii Wilanów. Jednym z jego elementów będzie tunel pod ul. Przyczółkową dla pieszych i rowerzystów, który pozwoli im na bezkolizyjne i bezpieczne pokonanie ruchliwej ulicy – podkreślił Piotr Kroenke.

Galeria ma być wybudowana, zgodnie z najnowszymi trendami ekologicznie. – Zamierzamy ubiegać się o ekologiczny certyfikat LEED dla Galerii Wilanów. Spełnienie wymogów certyfikacyjnych oznaczać będzie konieczność wdrożenia wielu rozwiązań m.in. oszczędzających energię. Jednym z nich będzie np. tzw. freecooling, czyli chłodzenie pomieszczeń wewnątrz galerii, które w tego typu budynkach jest konieczne nawet w zimie, za pomocą zimnego powietrza wtłaczanego z zewnątrz, bez konieczności obniżania jego temperatury. Z kolei ciepło tzw. zrzutowe, które w tradycyjnych galeriach handlowych, wyprowadzane jest na zewnętrz i bezpowrotnie tracone, w Galerii Wilanów posłuży ogrzewaniu garażu podziemnego. Z zasobów naturalnych będziemy korzystać także przy nawadnianiu roślin w Galerii Wilanów. Do tego celu posłuży m.in. retencjonowana woda deszczowa – powiedział Piotr Kroenke.

Inwestor Globe Trade Centre S.A. zwrócił uwagę na problem potencjalnego hałasu wynikającego z działania galerii. – Wiele uwagi poświęciliśmy także ograniczeniu hałasu i wygłuszeniu urządzeń technicznych. Z pewnością możemy powiedzieć, że mimo znacznych rozmiarów (61 tys. m kw. powierzchni handlowej) będzie to jedna z najcichszych galerii handlowych w Polsce – zaznaczył Piotr Kroenke.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY