REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Gdańsk: 2,5 mln zł dotacji na prace przy zabytkach

  • Autor: PAP
  • 25 kwi 2017 16:41
Gdańsk: 2,5 mln zł dotacji na prace przy zabytkach
Gdańsk, fot. pixabay.com

2,5 mln zł dotacji na gdańskie zabytki rozdysponowała rada miasta. Pieniądze przeznaczone zostaną m.in. na prace przy elewacjach kościołów św. Katarzyny i św. Brygidy oraz elewacjach kaplicy św. Anny i plebanii Bazyliki Mariackiej.

REKLAMA

O rozdysponowaniu środków na zabytki - w myśl propozycji przygotowanej przez komisję powołaną przez biuro miejskiego konserwatora zabytków - zdecydowali na wtorkowej sesji gdańscy radni.

Przewodniczący komisji, zastępca miejskiego konserwatora zabytków Janusz Tarnacki wyjaśnił, że w tym roku o dotacje na różnego rodzaju prace przy historycznych obiektach starało się 23 wnioskodawców. Wnioski sześciu z nich nie spełniły wymogów formalnych i dotacje rozdysponowano pomiędzy pozostałych 17 podmiotów.

Jedenaście dotacji otrzymali gospodarze gdańskich kościołów i innych obiektów sakralnych. Największą z tej puli dotację (i największą w ogóle - wynoszącą 450 tys. zł) przyznano karmelitom na prace konserwatorsko-remontowe przy elewacji północnej korpusu głównego kościoła św. Katarzyny. Druga pod względem wielkości dotacja - w wysokości 300 tys. zł - przyznana została z kolei Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na prace w zespole klasztornym p.w. św. Józefa.

Gospodarze kościoła św. Brygidy otrzymają z kolei 250 tys. zł na prace przy elewacji świątyni, a klasztor franciszkanów - 230 tys. zł - na prace przy elewacji północnej kaplicy św. Anny i murze przylegającym do kaplicy. Po 200 tys. zł przyznano parafii greckokatolickiej św. Bartłomieja na prace przy północnej elewacji kościoła pod tym wezwaniem oraz parafii św. Franciszka z Asyżu na wymianę pokrycia dachowego nad prezbiterium i przylegającymi do niego dachami bocznymi.

Mniejsze kwoty otrzymały: siostry pallotynki na renowację podłóg, ścian, elewacji oraz stolarki w budynku przy ul. Malczewskiego 144, Bazylika Mariacka na prace przy zewnętrznej elewacji południowej i wschodniej plebanii kościoła i klasztor dominikanów na izolację fundamentów elewacji północnej i zachodniej kościoła św. Mikołaja. Dotację przyznano też na prace konserwatorskie przy szafie organowej w kościele p.w. św. Jana Bosko oraz prace konserwatorskie ołtarza głównego w kościele św. Jakuba.

Sześć dotacji otrzymają prywatni właściciele zabytków, w tym wspólnoty mieszkaniowe. W ramach tej puli, dzięki wsparciu miasta, mają zostać wyremontowane: więźba dachowa budynku przy ul. Wolności 25, dachu kamienicy przy ul. Boh. Getta Warszawskiego 4, elewacja północna kamienicy przy ul. Piwnej 51, elewacja i ogrodzenie kamienicy przy ul. Staszica 1 i klatka schodowa w przedsionku willi przy ul. Konopnickiej 7. Z kolei w kamienicy przy ul. Ogarnej 3 zaplanowano wykonanie izolacji przeciwwilgociowej ścian fundamentów.

Jak poinformował Dariusz Wołodźko z referatu prasowego gdańskiego magistratu, w latach 2005-2016 na dotacje przeznaczone na zabytki samorząd przeznaczył w sumie ponad 23,5 mln zł (w tym 820 tys. zł pochodziło z pomocy innych samorządów w odbudowie kościoła św. Katarzyny ze zniszczeń uczynionych przez pożar)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY