REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Gdańsk stawia na energooszczędne oświetlenie LED

  • Autor: gdansk.pl
  • 24 mar 2015 14:20
Gdańsk stawia na energooszczędne oświetlenie LED
Panorama Gdańska, fot. gdansk.pl

Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku wyłonił wykonawcę modernizacji oświetlenia gdańskich ulic. Prace modernizacyjne mogą ruszyć nawet w ciągu najbliższych kilkunastu dni. Wymienionych zostanie około 20 proc. opraw oświetleniowych, a co za tym idzie - zmieni się technologia oświetlenia z sodowej na LED-ową.

REKLAMA

Jak podaje oficjalny portal  miejski, gdansk.pl, do programu zakwalifikowano kilkadziesiąt gdańskich ulic, między innymi całą al. Armii Krajowej, leśny odcinek ul. Słowackiego, ul. Elbląską, Spacerową czy most wantowy na Trasie Sucharskiego i al. Grunwaldzką wokół Galerii Bałtyckiej. Wszędzie tam oprawy oświetleniowe zostaną wymienione z opraw sodowych na energooszczędne, LED-owe oprawy wyposażone dodatkowo w inteligentny system sterowania oświetleniem.

Modernizacja gdańskiego oświetlenia odbędzie się w ramach programu ‘SOWA – energooszczędne oświetlenie uliczne’. 45 proc. wartości prac stanowić będzie dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Resztę dołoży miasto Gdańsk.

- Łącznie wymienione zostaną 3932 oprawy, koszt przedsięwzięcia to 5,1 mln zł – informuje zastępca prezydenta Gdańska, Piotr Grzelak. - Wstępne – (ubiegłoroczne) plany tej modernizacji zakładały inną technologię wykonania prac. Jednak już parę miesięcy od powzięcia planów wymiany oświetlenia, okazało się, że postęp technologiczny w tej dziedzinie jest tak duży, że bardziej opłacalna w dłuższym okresie czasu będzie wymiana opraw sodowych na bardziej energooszczędne, LED-owe. I takie właśnie oświetlenie zaczniemy niedługo montować w ramach prac modernizacyjnych. Idziemy też dalej, od teraz wszystkie nowo stawiane w Gdańsku latarnie będą miały już oprawy LED-owe – dodaje Grzelak.

- Wszystkie przeznaczone do wymiany oprawy są sprawne technicznie, jednak są już mocno zużyte – montowane były w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku – wyjaśnia dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku, Mieczysław Kotłowski. - Dzięki modernizacji obniżona zostanie również energochłonność zamontowanych punktów świetlnych, co zmniejszy zużycie energii elektrycznej o nawet 600 tysięcy złotych rocznie – dodaje Kotłowski.

Zmodernizowane latarnie włączone zostaną do działającego w Gdańsku komputerowego systemu monitoringu i sterowania oświetleniem. System umożliwia zarządzanie oświetleniem przez internet, bez potrzeby kontrolowania przez pracowników słupów oświetleniowych w terenie.

Dzięki systemowi specjalnych nadajników można nie tylko zdalnie włączać oświetlenie w mieście (dotychczas oprawy oświetleniowe uruchamiane były czujką zmierzchową), ale także otrzymywać wprost do komputera informacje o stanie sieci oświetleniowej (awarii obwodów, bieżącym poborze mocy itp.). Umożliwia to natychmiastowe reagowanie na ewentualne awarie.

Do systemu przyłączane są obligatoryjnie wszystkie nowo budowane latarnie, a w ciągu najbliższych 2 lat – włączone zostaną też do niego wszystkie pozostałe słupy - czytamy w portalu miejskim gdansk.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY