REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Gdańsk uratuje zabytkowy obiekt w Oliwie

  • Autor: gdansk.pl
  • 05 lut 2016 10:39
Kuźnia Wodna w Oliwie, fot. Joanna Kalecińska, commons.wikimedia.org

Kuźnia Wodna w Oliwie jest prawdziwą techniczną perełką. Pierwsze wzmianki o kuźni działającej nad Potokiem Oliwskim pochodzą z 1597 r. Gdańsk zamierza przejąć zabytkowy obiekt od Muzeum Techniki w Warszawie, któremu od 1957 r. podlega kuźnia.

REKLAMA

W oliwskim zabytku nadal organizowane są pokazy kucia z użyciem oryginalnych urządzeń. Niestety, dzieje się to coraz rzadziej ze względu na zły stan techniczny. Poza tym regularnie organizowane są tu wystawy, festyny i wszelkiego rodzaju imprezy okolicznościowe.

Muzeum Techniki, a przez to i Kuźnia Wodna od lat borykają się z problemami finansowymi. O unikatowy obiekt postanowiło więc zabiegać miasto Gdańsk. Muzeum Techniki w Warszawie ze względu na problemy finansowe "pozbywa się" obecnie rozmaitych obiektów - oddziałów muzeum w różnych częściach Polski. Dlatego, w przypadku kuźni, obie strony są zainteresowane porozumieniem.

Rozmowy i załatwianie formalności potrwa co najmniej kilka miesięcy. Zabytek zostanie objęty miejską opieką najprawdopodobniej na początku 2017 r.

Miasto będzie szukało też instytucji, która będzie w stanie zbudować ciekawy program dla tego obiektu, wykorzystując jego walory historyczne i plenerowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY