REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Gdańsk zachęca do zgłaszania drzew mogących stać się pomnikami przyrody

  • Autor: PAP
  • 28 kwi 2017 09:29
fot. pixabay.com

Gdański magistrat zachęca mieszkańców do zgłaszania drzew, które mogłyby zostać uznane za pomniki przyrody. Urzędnicy podkreślają, że takich drzew „nie można wyciąć”. Zapewniają, że każde otoczą opieką, nawet jeśli będzie się znajdować na terenie prywatnym.

REKLAMA

Apel o zgłaszanie szczególnie cennych drzew wystosowali przedstawiciele samorządu na konferencji prasowej zorganizowanej w czwartek na terenach zielonych położonych w obrębie dzielnicy Biskupia Górka.

"Pomysł, to inicjatywa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i gdańskich radnych z PO, aby zachować drzewa dla przyszłych pokoleń, uchronić je przed wszelkimi ustawami, które mogą się w przyszłości pojawić" - powiedział PAP Maciej Lorek, dyrektor Wydziału Środowiska gdańskiego magistratu dodając, że pomysł jest prosty - "aby ocalić drzewo, trzeba je uchwałą gminy uznać za pomnik przyrody".

Drzewa mogą zgłaszać mieszkańcy, szkoły, przedsiębiorcy, stowarzyszenia i inne organizacje, parafie czy różnego typu instytucje. Zgłoszenia można dokonać za pośrednictwem strony internetowej www.gdansk.pl/pomnikprzyrody. Na stronie tej znajdują się też informację o kryteriach, jakie musi spełniać drzewo, by zostało uznane za pomnik przyrody.

"Oczywiście nie każde drzewo może takim pomnikiem zostać, zgłaszajmy jednak wszystkie, które uznamy za cenne i unikatowe. My je poddamy weryfikacji, czyli m.in. ustalimy właściciela terenu i skontaktujemy się z nim, zasięgniemy opinii innych wydziałów i jednostek miejskich" - powiedział Lorek. Dodał, że - po pozytywnej weryfikacji urzędników, przedłożą oni projekt stosownej uchwały Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku, a po jej pozytywnej decyzji - przekażą wnioski Radzie Miasta w formie uchwały.

Cały proces ma trwać maksymalnie sześć miesięcy.

Lorek dodał, że z chwilą uznania drzewa za pomnik przyrody, opiekę nad nim przejmie gmina. "Nawet jeśli drzewo znajduje się na terenie prywatnym, będziemy o nie dbać: ewentualne przycinki, leczenie itp. będzie wykonywane na koszt gminy" - wyjaśnił Lorek.

Konferencji prasowej towarzyszyła uroczystość symbolicznego ogłoszenia pomnikiem przyrody jednego z drzew rosnących w miejscu, gdzie urządzono spotkanie - topoli białej, której obwód na wysokości 130 cm wynosi 452 cm. W uroczystości wzięli udział uczniowie dwóch szkół podstawowych mających swoje siedziby w pobliżu: SP nr 47 i 21.

Jak poinformował Dariusz Wołodźko z zespołu prasowego gdańskiego magistratu, obecnie w Gdańsku znajduje się 161 pomników przyrody. Wśród nich jest: 121 pojedynczych drzew różnych gatunków, jedna aleja drzew (Aleja Lipowa), 28 grup drzew, 9 głazów narzutowych oraz dwa pomniki powierzchniowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY