REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Gdańska perła na Oruni odzyska blask

  • Autor: UM Gdańsk
  • 31 sie 2016 09:51
Gdańska perła na Oruni odzyska blask
fot. Pixabay

Amfiteatr i odnowiona wozownia - to tylko część prac przewidzianych w ramach ostatniego etapu rewaloryzacji Parku Oruńskiego. Dodatkowo, w ramach przygotowanej przez Dyrekcję Rozbudowy Miasta Gdańska inwestycji teren parku zostanie oświetlony i wyposażony w monitoring.

REKLAMA

Realizacja przewiduje także budowę sieci wodociągowo-kanalizacyjnej i rewaloryzację terenu w zakresie zieleni, ścieżek, a także montaż ławek i koszy na śmieci. DRMG ogłosiła przetarg na wybór wykonawcy robót, oferty otwarte zostaną w 8 września, a zgodnie z założeniami  roboty zakończą się w listopadzie 2017 roku.

Park Oruński to jeden z najstarszych parków (XVI w.) i drugi co do wielkości park miejski w Gdańsku (po parku Oliwskim). Położony – niedaleko kanału Raduni, w malowniczej dolinie pomiędzy wzgórzami morenowymi, zajmuje ok. 11 hektarów doliny potoku oruńskiego. Zabytki, stawy wodne, place zabaw dla dzieci i oczywiście różnorodność roślin, każdego dnia przyciągają mieszkańców szukających odrobiny spokoju.

Twórcy planów rewitalizacyjnych oparli swój projekt na planie Parku Oruńskiego wykonanym w połowie XIX wieku, który opublikował w swojej książce Hans Reichow, przedwojenny architekt niemiecki, znawca gdańskich ogrodów.

W ubiegłym roku park uzyskał dodatkową funkcję rekreacyjno-wypoczynkową nawiązująca do historycznego układu funkcjonującego w tym miejscu w okresie międzywojennym. W ramach prac powstały drewniane pomosty, kamienne murki oraz ścieżki spacerowe oraz fontanna z okrągłą misą (stylizowaną na tę, która jest znana z XIX. wiecznej ikonografii). W 2015 roku, na terenie parku powstały także kolorowe i nowoczesne place zabaw i zamontowane zostały urządzenia siłowni zewnętrznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY