REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Gdynia: Nowe miejsce rekreacji, ale też do rozmów

  • Autor: UM Gdynia
  • 20 lip 2015 16:25
fot. Fotolia

W ramach Gdynia Design Days powstało wiele ciekawych projektów. Jednym z nich są trzy stacje mieszczące się między gdyńskim Redłowem a Wzgórzem św. Maksymiliana. „Projekt Spacer" to pomysł stowarzyszenia Inicjatywa Miasto na to, jak lepiej poznać miasto i jak twórczo zachęcić mieszkańców dzielnicy do rozmów.

REKLAMA

Stacje nazwane Sport, Relaks i Dialog można znaleźć przy alei Zwycięstwa i ulicy Biskupa Dominika, w okolicy Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz przy skrzyżowaniu z ulicą Harcerską a także u zbiegu ul. Harcerskiej i Wojewody Wachowiaka. Ideą projektu jest stworzenie instalacji, będących jednocześnie miejscami rekreacji dla mieszkańców, skłaniającymi ich do wyjścia z domu i korzystania z terenów zielonych przy al. Zwycięstwa. Stąd nazwa robocza działania Projekt Spacer. Wykorzystaliśmy, stare zniszczone obiekty, jak kawałki murów i inne betonowe pozostałości budując na nich ławy, podesty i hamaki - tłumaczy Mateusz Sylwestrzak, jeden z autorów przedsięwzięcia.

Jak informuje oficjalny portal miejski Gdyni, całe przedsięwzięcie zostało skonsultowane z mieszkańcami. Na temat stacji w okolicy MBP wypowiedziały się także dzieci, które wcześniej w tym miejscu nie miały „swojego" miejsca.

Kolejną cechą pomysłu jest dowolność interpretacji przeznaczenia urządzeń. To użytkownicy decydują jak i do czego wykorzystują zestawy skrzyń i podestów. Jedynym odstępstwem od tej reguły jest Stacja Dialog, przeznaczona dla seniorów ze specjalnie przygotowanym dla nich oparciem i stolikiem szachowym. Natomiast Stacja Sport jest zarazem trybuną dla widzów i miejscem do odłożenia rzeczy czy ubrań dla osób grających w piłkę, badmintona czy frisbee na pobliskim trawniku. Ostatni podest Rekreacyjny przeznaczony jest dla przechodniów, a takze stacją wypoczynkową dla rowerzystów, z miejscami do siedzenia i leżenia.

Autorami instalacji są Agnieszka Jurecka, Piotr Czyż oraz Mateusz Sylwestrzak działający w stowarzyszeniu Inicjatywa Miasto z Gdańska. Na co dzień zajmują się urbanistyką, architekturą i użytecznością. Ich celem jest przekształcanie przestrzeni publicznej w mieście oraz ożywienie uczestnictwa społecznego w pielęgnowaniu i kształtowaniu szczególnie miejsc publicznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY