REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Gdynia w walce o ochronę i promocję modernizmu

  • Autor: UM Gdynia
  • 23 gru 2016 10:00
fot. pixabay.com

Gdynia, jako pierwsze polskie miasto, przystępuje do Stowarzyszenia DoCoMoMo International – międzynarodowej organizacji stworzonej z potrzeby ochrony, konserwacji i wymiany wiedzy nt. dzieł architektury modernistycznej. Dołącza tym samym do prestiżowego grona działającego na rzecz kultywowania dziedzictwa modernizmu.

REKLAMA

Nazwa stowarzyszenia pochodzi od skrótu jego oryginalnej nazwy: International Working Party for Documentation and Conservation of Buildings, Sites and Neighbourhoods of the Modern Movement (czyli Międzynarodowe Zrzeszenie na rzecz Dokumentacji i Konserwacji Obiektów Budowlanych Modernizmu). Organizacja powstała w 1988 roku jako odpowiedź na zagrożenia, przed jakimi stanęły dzieła architektury modernizmu pod koniec lat 80. W tych czasach świadomość nt. wartości artystycznej i historycznej modernistycznych budynków nie była powszechna, a wiele jej wartościowych przykładów poddano nieodwracalnym przebudowom lub zburzono.

Gdynia, ikona polskiego modernizmu, której modernistyczny układ urbanistyczny śródmieścia zyskał status Pomnika Historii, od lat współpracuje z DoCoMoMo.  - W skład DoCoMoMo wchodzi obecnie ponad 3 tysiące członków z 6 kontynentów. Gdynia jest pierwszym polskim miastem w tym gronie. Krajowe i regionalne grupy robocze dopasowują swoje działania do lokalnych wymagań i potrzeb. Członkowie DoCoMoMo spotykają się co dwa lata na międzynarodowej konferencji, podczas której opracowany zostaje plan działania organizacji na kolejne lata - tłumaczy Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni.

Główne aspekty, na których skupia się działalność DoCoMoMo International to: promocja modernizmu wśród opinii publicznej, administracji, profesjonalistów i ośrodków akademickich; tworzenie i upowszechnianie dokumentacji; zabudowań modernistycznych, dyskusja nad przyszłą zrównoważoną zabudową, bazująca na doświadczeniach modernizmu.

Rada Miasta Gdyni przyjęła uchwałę mówiącą o przystąpieniu Gdyni do organizacji na sesji 21 grudnia.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY