REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Gigantyczna instalacja Roberta Rumasa na Starym Rynku w Łodzi

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 13 wrz 2017 12:01
Gigantyczna instalacja Roberta Rumasa na Starym Rynku w Łodzi
Tworzenie instalacji na Starym Rynku fot. mat. prasowe
Gigantyczna instalacja Roberta Rumasa na Starym Rynku w Łodzi
Gigantyczna instalacja Roberta Rumasa na Starym Rynku w Łodzi

Można wejść do niej, lub na nią. Z daleka przykuwa wzrok żółtym kolorem. Na Starym Rynku w Łodzi w ramach Festiwalu Łódź Czterech powstaje instalacja artystyczna autorstwa Roberta Rumasa. Tworząca symbol „X” konstrukcja, składająca się z korytarzy, stalowych drzwi Porta Metal Solid i schodów z zapisanymi na niej frazami z „Kwiatów polskich” Tuwima.

REKLAMA

– W połączeniu z istniejącą już „powietrzną” częścią powstała spójna opowieść, odnosząca się do historii miejsca, w którym oddziałuje instalacja i wciąż aktualnych pytań o „innego” – mówi Robert Rumas. – Bezpośrednią inspiracją dla koncepcji były archiwalne fotografie, prezentujące prowadzący do getta most dla pieszych nad ul. Zgierską przy Starym Rynku – wyjaśnia.

Naziemną część instalacji tworzy zespół korytarzy i otwierających wejścia do nich 16 par drzwi Porta przygotowanych na specjalne zamówienie artysty. Konstrukcja składająca się z czterech ramion tworzących „X” o 24 m szerokości została umieszczona pod gigantycznymi wstęgami, rozpostartymi na 4 masztach o 16 m wysokości ulokowanych w czterech rogach rynku. Instalacja pozwoli wejść do korytarzy przez otwarte drzwi czy wspiąć się schodami na bryłę instalacji o wysokości 2,2 m, a tym samym zachęci do spojrzenia na Stare Miasto i jego historię z innej perspektywy. Na bokach konstrukcji i na wstęgach wypisano cytaty z „Kwiatów polskich” Juliana Tuwima.

– To gigantyczne i zupełnie unikatowe dzieło. Chociaż szczegóły również dla nas do czasu festiwalu były tajemnicą, chętnie odpowiedzieliśmy na propozycję przygotowania drzwi do instalacji, bo Porta świetnie sprawdza się w realizacji niestandardowych projektów. W przypadku pracy Roberta Rumasa musieliśmy w detalach precyzyjnie dostosować się do wymogów artysty w zakresie wymiarów oraz koloru. Współpraca była dla nas tym ciekawsza, że nasze drzwi mają wprost skłaniać do działania oraz zachęcać do dosłownego i symbolicznego otwierania się na nowe emocje i doświadczenia – komentuje Renata Szymańska, specjalista ds. komunikacji marketingowej Porta KMI Poland.

Robert Rumas, autor obiektów i interwencji miejskich, a także kurator oraz scenograf w swoich pracach zazwyczaj mierzy się z problemem współczesnej tożsamości Polaków. Swoją twórczość prezentował w tak znaczących europejskich galeriach jak Kunsthalle w Wiedniu i Berlinie, Kunst-und Ausstellungshalle w Bonn, Moderna Museet w Sztokholmie czy Centrum Sztuki Współczesnej w Moskwie, Hamburgu i Bochum. Jego prace miała też okazję podziwiać publiczność w polskich galeriach: „Zachęcie”, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi czy Muzeum Narodowym w Warszawie. Nierzadko jednak artysta wychodzi ze swoją twórczością na ulice, by zabieganych na co dzień ludzi skłaniać do refleksji nad życiem i problemami społecznymi oraz inspirować do działania. Tegoroczna autorska instalacja dla festiwalu Łódź Czterech Kultur to już kolejna twórcza aktywność Roberta Rumasa w Łodzi. W 2002 roku w akcji „Kwadrans dla miasta Łodzi" uruchomił na bramie dawnej fabryki Izraela Poznańskiego nieczynny zegar, podarowując przy tym mieszkańcom „wyłom w czasie rzeczywistym”, gdyż zegar spieszył się o 15 minut. Dekadę później jako scenograf i projektant organizacji przestrzeni współtworzył głośną inscenizację powieści Józefa Rotha „Hotel Savoy”, odgrywaną w zaadoptowanej do tego celu scenerii łódzkiego Hotelu „Savoy”.

Instalację, stworzoną w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur będzie można podziwiać do końca września, a sam festiwal potrwa do 17 września.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY