REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Gminny Program Rewitalizacji Bytomia - pod koniec lutego

  • Autor: PAP
  • 09 lut 2017 09:00
Gminny Program Rewitalizacji Bytomia - pod koniec lutego
fot.Fotolia

27 lutego bytomscy radni mają głosować nad przyjęciem Gminnego Programu Rewitalizacji (GPR). Miasto dysponuje już opiniami, do tego kluczowego dla unijnych projektów dokumentu, przygotowanymi przez urząd marszałkowski i Ministerstwo Rozwoju.

REKLAMA

Wypracowanie Gminnych Programów Rewitalizacji jest ustawowym wymogiem samorządów, które chcą pozyskiwać zewnętrzne środki na odnowę miast - w tym fundusze unijne, których wdrażanie koordynują urzędy marszałkowskie.

Według wcześniejszych zapowiedzi Bytom, jako miasto szczególnie dotknięte problemami społecznymi i infrastrukturalnymi, miałby dysponować na działania związane z szeroko pojętą rewitalizacją mniej więcej miliardem złotych. Jest też jednym z trzech miast - obok Łodzi i Wałbrzycha - mających wypracować, przy wsparciu Ministerstwa Rozwoju, modelowe rozwiązania w tym zakresie.

Aby skoordynować wydanie znacznych funduszy Bytom przygotował 7-letni program kompleksowej rewitalizacji i odnowy miasta (2016-2022). Jego podstawą ma być właśnie GPR. W sierpniu ub. roku miasto przesłało do urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego wstępną wersję Programu. Po poprawkach projekt został przedstawiony do roboczego zaopiniowania w połowie grudnia.

W środę zajmująca się przygotowaniem Programu komórka magistratu przekazała, że spośród 21 kryteriów, według których w całym kraju oceniane są Gminne Programy Rewitalizacji, w przypadku bytomskiego projektu 17 zatwierdzono pozytywnie, natomiast cztery wymagają "drobnych korekt".

"To uwagi porządkujące, które mają na celu zwiększenie czytelności dokumentu" - wyjaśniła cytowana w informacji dr Aleksandra Jadach-Sepioło, wyznaczona przez Ministerstwo Rozwoju ekspertka, biorąca udział w pracach nad bytomskim GPR. "Tak znikoma liczba uwag świadczy o tym, że mój zespół stanął na wysokości zadania" - ocenił wiceprezydent Bytomia Andrzej Panek.

Według samorządowców uwagi do dokumentu, przesłane przez urząd marszałkowski i ministerstwo, nie mają wpływu na zawartość merytoryczną GPR. To sugestie typu: "należy uporządkować używane terminy: patologia, osoby ubogie - na wykluczone lub zagrożone wykluczeniem społecznym; bezrobotni posiadający III profil, oddaleni od rynku pracy - na bezrobotni, dla których ustalono III profil pomocy".

Inna sugestia brzmi: "w matrycy logicznej prosi się o dopisanie numeru projektu w kolumnie wskazującej przedsięwzięcia mieszczące się w kierunkach dla obszaru".

"Dostosujemy się do tych wskazówek i wprowadzimy je do dokumentu" - zapowiedziała naczelniczka wydziału strategii i funduszy europejskich w bytomskim magistracie Izabela Domogała. "Następnie zgodnie z zaleceniem przedstawicieli urzędu marszałkowskiego odeślemy go w trybie oficjalnym do oceny, po uchwaleniu programu przez radę miejską" - dodała.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami urzędu miasta, pozytywna opinia ws. GPR umożliwi wydatkowanie pieniędzy unijnych już w 2017 r.

Według informacji magistratu GPR dostarcza głębokiej analizy sytuacji społecznej, gospodarczej i mieszkaniowej Bytomia. Wskazuje też kierunki niezbędnych działań i zawiera listę konkretnych projektów, które będą realizowane, a tym samym wpłyną na sytuację społeczno-bytową miasta.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY