REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Gottesman: W polskiej architekturze jest miejsce na więcej optymizmu

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 04 lis 2014 10:07
Gottesman: W polskiej architekturze jest miejsce na więcej optymizmu
Asaf Gottesman, architekt, pracownia Gottesman–Szmelcman Architecture

- Polscy architekci mają skłonności do tego, by być bardzo ostrożnymi, nawet za bardzo zmanierowanymi. Są gotowi akceptować regulacje w wartości nominalnej bez zrozumienia, że regulacje są ogólne w swojej naturze, podczas gdy architektura powinna być jasno określona - mówi dla Propertydesign.pl architekt Asaf Gottesman, Gottesman–Szmelcman Architecture.

REKLAMA

- Jakość projektowania i budowania w Polsce utrzymuje się dzisiaj na bardzo wysokim poziomie, prawdopodobnie znajduje się wśród najlepszych na świecie - mówi w rozmowie z Propertydesign.pl architekt Asaf Gottesman, z pracowni Gottseman–Szmelcman Architecture, która opracowała projekt OVO Wrocław. Asaf Gottesman jest głównym architektem wrocławskiej inwestycji.

Architekt wskazuje kilka wyznaczników, które wpływają na tę jakość. - Pierwszy to właściwy wam poziom profesjonalizmu. Kwalifikacje polskich architektów są wysokie i podobnie jest z inżynierami oraz ekspertami. Dodatkowym wskaźnikiem jest pogoda. Ekstremalne temperatury i warunki pogodowe wymagają wysokiego poziomu projektowania i wykonania, a to podnosi standard całego procesu projektu oraz konstrukcji. W wielu częściach świata, gdzie klimat jest umiarkowany, istnieją tendencje do rozluźniania standardów, co skutkuje niższą jakością projektowania i wykonania - ocenia Gottseman.

Na pytanie czy w polskiej architekturze jest dużo do poprawy, Asaf Gottesman ocenia:

- Polscy architekci mają skłonności do tego, by być bardzo ostrożnymi, nawet za bardzo zmanierowanymi. Są gotowi akceptować regulacje w wartości nominalnej bez zrozumienia, że regulacje są ogólne w swojej naturze, podczas gdy architektura powinna być jasno określona - mówi Gottesman. - Do stworzenia jakościowej architektury prowadzi droga nieustannej walki; to gra umysłu, podczas której każda granica powinna być przetestowana, a ograniczenia zakwestionowane. Innowacje są zawsze rezultatem kwestionowania konwencji, przekraczania limitów - dodaje.

- Musimy być optymistami, aby stać nas było na innowacyjność. I myślę, że w polskiej architekturze jest miejsce na więcej optymizmu - podkreśla architekt.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY