REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Gotycki kościół pw. WNMP w Sławnie zostanie zrewitalizowany

  • Autor: PAP
  • 21 gru 2017 16:12
Gotycki kościół pw. WNMP w Sławnie zostanie zrewitalizowany
fot. unsplash

Gotycki kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sławnie czeka generalny remont dzięki unijnej dotacji. W czwartek władze samorządu wojewódzkiego podpisały w tej sprawie umowę. To pierwsza z umów, dzięki którym 20 zabytków w Zachodniopomorskiem będzie zrewitalizowanych.

REKLAMA

Umowa na dotację podpisana została w czwartek w kościele parafialnym pw. WNMP w Sławnie przez zachodniopomorskie władze marszałkowskie i proboszcza sławieńskiej parafii.

Koszt robót rewitalizacyjnych ma wynieść prawie 3 mln zł, z których aż 2,5 mln zł pokryje przyznana dotacja.

Dzięki tym pieniądzom kościół będzie miał oczyszczoną elewację, a ściany i okna zostaną zakonserwowane.

Prace potrwają do końca października 2018 roku.

Podpisana w Sławnie w czwartek umowa jest pierwszą z pakietu umów, jakie władze samorządu województwa podpiszą z kolejnymi beneficjentami unijnych funduszy w ramach działania "Dziedzictwo kulturowe". Renowacja czeka 20 zabytków na Pomorzu Zachodnim. Łączna wartość dotacji to prawie 40 mln zł. Pomoc Urzędu Marszałkowskiego otrzymało w sumie 11 parafii, 6 gminnych samorządów i jedno stowarzyszenie.

Gotycki kościół parafialny pw. WNMP to świątynia, którą ufundowała w latach 1326-1364 księżna Zofia, żona Barnima IV. W trakcie powstawania pieczę nad nim sprawowali Joannici. W XVI wieku był w rękach protestantów, by po 1945 roku powrócić do katolików. Renesansowy ołtarz nie przetrwał czasów II wojny światowej. Po wkroczeniu wojsk radzieckich w marcu 1945 roku zniszczenia były już tak wielkie, że podstawowa odbudowa kościoła, którą zajęli się franciszkanie, trwała do lat 50. XX wieku. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY