REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Gotyckie zabytki Krakowa już po remoncie

  • Autor: krakow.pl
  • 26 lis 2015 10:51
Gotyckie zabytki Krakowa już po remoncie
Kraków, fot. Arian Zwegers, flickr.com

Remont konserwatorski elewacji Arsenału, Baszty Stolarskiej i Baszty Ciesielskiej wraz z wykonaniem izolacji przeciwwilgociowej już się zakończył - informuje oficjalny portal miejski krakow.pl.

REKLAMA

Baszty Stolarska i Ciesielska wchodzą w skład zabytkowego zespołu dawnego arsenału miejskiego, w którym od blisko 140 lat eksponowana jest część zgromadzonych przez książąt Czartoryskich, a znajdujących się w ostatnich dziesięciolecia pod opieką Muzeum Narodowego zbiorów, początkowo bibliotecznych, a następnie muzealnych z kolekcją sztuki antycznej, w tym mumii egipskich - czytamy w komunikacie na stronie UM Kraków.

Obie baszty wraz z arsenałem, stanowią dziś własność podmiotu niepublicznego – Fundacji XX. Czartoryskich.

Dzięki dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa w 2014 roku udało się przeprowadzić najbardziej niezbędne prace zabezpieczające. Wymieniono całość zniszczonego pokrycia, zachowując jej typ dachówki (tzw. mniszek). Wzmocniono konstrukcję drewnianej więźby dachowej, wymieniając najbardziej uszkodzone elementy. Konserwatorzy wykonali również nowe iglice baszt oraz wykuli kule umieszczone na miedzianych sterczynach.

W 2015 roku wykonano remont ceglanych elewacji gotyckich baszt i przebudowanego w stylu neogotyckim arsenału wraz z wykonaniem izolacji przeciwwilgociowej. Wymieniono fugi oraz uszkodzone cegły.

W 2016 roku planowane są dalsze prace nad oczyszczeniem i wyremontowaniem elewacji od strony Plant - informuje UM Kraków.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY