REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Gra w zielone

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 21 cze 2016 15:11
Gra w zielone
Zielone Śródmieście

Zielone miasta to widok miast przyszłości. Troska o zielone przestrzenie w metropoliach to nie tylko aspekt estetyczny, lecz także kwestia ekologii i zdrowia jej mieszkańców. Rozwój technologii oraz coraz nowsze badania naukowe dostarczają większej ilości ciekawszych pomysłów na zastosowanie naturalnej roślinności w tkance miejskiej. Miasta pięknie zielenieją, a motywacją do tych zmian są uwarunkowania klimatyczne, tempo życia jego mieszkańców i zmieniające się potrzeby współczesnego człowieka.

REKLAMA

Wizerunek miast

Jeszcze nie tak dawno metropolie kojarzone były z wielkimi drapaczami chmur i szklano-betonowymi, monumentalnymi budowlami. Dziś wizerunek ten bardzo się zmienia. Ludzie pragną żyć w mieście, ale jednocześnie blisko natury. Dzieje się tak za sprawą zmieniających się warunków klimatycznych i tempa życia, które determinują zachodzące dziś ekologiczne zmiany.

Architektonicznie bardzo dużo się dzieje w krajobrazie współczesnych miast. Mowa nie tylko o oryginalnych, odważnych projektach budowli, lecz także coraz częściej pojawiającej się, ciekawie zagospodarowanej małej architekturze. Elementy naturalnej roślinności dopełniają całości realizowanych inwestycji, które zmieniają barwy szarych dotąd miast.

Zielone zmiany

Kolebką nowości w dziedzinie zielonych miast przyszłości są Stany Zjednoczone. To właśnie tam powstała idea parkletów i Kieszonkowych Parków, dzięki którym miasta stają się piękniejsze, przyjaźniejsze i ukierunkowane na wygodę i zdrowie swoich obywateli. Nowy Jork jest przykładem metropolii, w której brakuje oaz zieleni. Lokalni ekolodzy i projektanci zieleni łączą siły i wspólnie tworzą spektakularne projekty. Modne stają się miejskie farmy, w których mieszkańcy mogą uprawiać warzywa czy owoce. W urbanistycznych projektach tego miasta coraz liczniej pojawiają się zielone dachy czy roślinne elewacje budynków, które pozwalają nie tylko upiększyć budynek, lecz także wzmocnić jego ekonomiczność.

Pomysłów na wdrożenie i mocniejsze zaakcentowanie zieleni w przestrzeni miejskiej jest bardzo dużo. Ciekawym przykładem jest Madryt, jedno z najbardziej zanieczyszczonych smogiem miast w Europie. Aglomeracja ta ma konkretny plan co do zazielenienia swoich przestrzeni, by skutecznie i świadomie walczyć ze smogiem, by uchronić swoich mieszkańców przed szkodliwym jego oddziaływaniem na zdrowie. Projekt ma na celu wdrożenie jak największej ilości drzew, krzewów i innych roślin w przestrzeń miasta, by naturalnie oczyścić powietrze i zminimalizować nagrzanie terenów miejskich. Pomysłem jednym z wielu są ogrody na dachach. W miejscach, gdzie nie można zagospodarować zielenią dachu, mają powstać dachy chłodzące.

Miejsca te będą pomalowane na biało, dzięki czemu aż 90 procent energii uda się odbić, co znacznie zminimalizuje nagrzanie budynku w okresie letnim. Kolejnym pomysłem są zielone pasy roślinności, usytuowane między pasami ruchu pod wiaduktami i drogami w mieście. Zielone ściany budynków (roślinna elewacja) równie dobrze wzbogaci ekoflorę miasta i dodatkowo ustabilizuje temperaturę budynków. Farmy miejskie to kolejna ciekawa inicjatywa, która oprócz ekologii nosi znamiona aktywności społecznej i budowanie więzi międzyludzkich. Wspomniane wcześniej Parki Kieszonkowe to miejsca, które mogą wypełnić luki w mieście. Przykładem mogą być te powstałe po wojnie. Często budowane są budynki (plomby), realizowane na szybko i bez pomysłu, nieumiejętnie dopełniające zastały krajobraz. Właśnie w takim celu powstała idea Parków Kieszonkowych. Koszt ich realizacji jest znacznie mniejszy, a mieszkańcy okolicy mają ciekawą wspólną przestrzeń do odpoczynku.

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY