REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Green Building Standard, czyli pierwszy taki system certyfikacji w Polsce

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 23 cze 2016 13:21
Green Building Standard, czyli pierwszy taki system certyfikacji w Polsce
fot. Fotolia

Green Building Standard to system certyfikacji opracowany w ramach Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Wspierania Budownictwa Zrównoważonego (OSWBZ). Założeniem systemu jest ocena jakości powierzchni pod kątem zdrowia, komfortu i efektywności pracy użytkowników powierzchni komercyjnych.

REKLAMA

System ten opracowany przez profesjonalistów z Polski jest dopasowany do lokalnych uwarunkowań. Uzyskał również poparcie Ministerstwa Środowiska. Pierwszym budynkiem certyfikowanym w nowym systemie jest biurowiec Atrium 2, którego deweloperem jest Skanska Property Poland.

- Celem, który przyświecał pracom nad nowym systemem certyfikacji była idea dopasowania procesów oceniających budynki do polskich uwarunkowań, a także promocja rozwiązań projektowych stosowanych w budynkach skupiających się na zapewnieniu maksymalnego komfortu dla użytkowników powierzchni. Budynki komercyjne, stanowiące produkt inwestycyjny, spełniają swoją rolę, gdy zastosowane w nich systemy skupiają się na stworzeniu optymalnego środowiska pracy dla ludzi użytkujących te pomieszczenia - mówi Tomasz Augustyniak, prezes OSWBZ i prezes spółki doradczej Go4Energy. Do tej pory na polskim rynku brakowało systemu, który skupiałby się na użytkowniku i podkreślał jego zadowolenie z użytkowania powierzchni. Green Building Standard to system, który zapełnia tę lukę. Właściciele budynków, będą mogli potwierdzić jakość swoich projektów, tak na początku funkcjonowania obiektu, jak i w kolejnych latach po jego oddaniu do użytkowania ubiegając się o certyfikat Green Building Standard Achieved. Uzyskanie tego certyfikatu będzie jasnym sygnałem dla wszystkich podmiotów z rynku, że budynek spełnia wysokie, określone na początku procesu inwestycyjnego standardy w kontekście jakości środowiska wewnętrznego - dodaje Augustyniak.

- Zmieniając paradygmat budynku z energii na użytkownika stworzyliśmy metodę oceny procesu zintegrowanego projektowania podczas którego zespół inwestora i projektantów dołożyli wszelkich racjonalnych starań, aby zapewnić wysoki poziom komfortu użytkownikom. Certyfikat Green Building Standard ważny jest przez 24 miesiące od momentu oddania budynku do użytkowania. Po tym czasie właściciel budynku może ubiegać się o przyznanie tytułu Green Building Standard Achieved, który będzie jasnym sygnałem dla rynku, że budynek w rzeczywistości spełnia określone wcześniej założenia - mówi dr inż. Piotr Bartkiewicz z firmy Go4Energy. Ideą certyfikacji stało się połączenie nowoczesnych metod projektowania skierowanych na zapewnienie wysokiej jakości środowiska wewnętrznego z procesami, których wdrożenie pozwoli na realizację niniejszych założeń. Ważnym, w nowoczesnym budownictwie stało się bowiem włączenie użytkowników budynków w świadome korzystanie z zaproponowanych rozwiązań systemowych. Dlatego elementem certyfikacji jest przeprowadzenie szkoleń użytkowników oraz obsługi budynku gwarantujących świadome wykorzystanie infrastruktury budynkowej. Uzupełnienie certyfikatu o element edukacji użytkowników oraz politykę informacyjną pozwoli na wykonanie pierwszego kroku w stronę jeszcze głębszej integracji społeczności korzystającej z budynku. Wierzymy bowiem, że budynek powinien być traktowany jako usługa dla najważniejszego podmiotu wszelkich działań procesu inwestycyjnego - użytkownika końcowego – dodaje Bartkiewicz.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY