REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Griffin zmienia elewację katowickiego Supersamu

  • Autor: Anna Liszka, Propertydesign.pl
  • 11 sie 2015 16:14
Griffin zmienia elewację katowickiego Supersamu
fot. Wizualizacja nowego Supersamu w Katowicach
Griffin zmienia elewację katowickiego Supersamu
Griffin zmienia elewację katowickiego Supersamu

Już widać elewację nowego centrum handlowego Supersam powstającego w Katowicach. W pierwotnej koncepcji opracowanej przez Konior Studio fasada miała być wykonana z ceramiki. Ostatecznie inwestor wybrał akrylowy tynk.

REKLAMA

Centrum handlowe Supersam powstaje przy ul. Piotra Skargi w Katowicach. Jeszcze nie tak dawno w tym miejscu znajdowała się hala targowa autorstwa Lucjana Sikorskiego i Stefana Bryły, którą zmodernizowano i przekształcono w galerię handlową.

Inwestor Griffin Real Estate postanowił w jej miejsce postawić nowoczesny obiekt handlowy. Projekt nowego supersamu opracowało katowickie biuro architektoniczne Konior Studio.

Prace budowlane nad nowym Supersamem rozpoczęły się  w połowie 2013 r. W ubiegłym roku odbył się montaż zabytkowych elementów Supersamu – stalowych historycznych łuków wykonanych w latach 30. XX wieku w Hucie Baildon, co miało być ukłonem inwestora w stronę tradycji. Obiekt ma zostać oddany do użytku na przełomie września i października 2015 r. Już teraz dokładnie widać jak wygląda elewacja nowego Supersamu.

Konior Studio: To jeszcze nie finał

Inwestorowi i architektom zarzuca się, że elewacja nowego Supersamu miała wyglądać zupełnie inaczej. W opinii niektórych już teraz widać, że na fasadzie nie została zastosowana współczesna ceramika, ale akrylowy tynk. Burzliwa dyskusja cały czas trwa. Włączyli się w nią również architekci z Konior Studio, którzy bronią architektury zaprojektowanego przez nich obiektu.

Projektanci z Konior Studio we wpisie na swoim oficjalnym profilu na Facebooku zastrzegają, aby pochopnie nie skreślać budynku i podkreślają, że nie jest to finałowy efekt prac.

- Proszę się nie uprzedzać. Prawdą jest, że projekt się zmieniał wielokrotnie. Pierwotnie na elewację zaprojektowaliśmy specjalną kształtkę ceramiczną. Projekt okazał się zbyt kosztowny. Na tyle, na ile zależy to od architekta - a zależy w ograniczonym stopniu - staramy się, aby nowy Supersam był przyzwoitym domem w mieście - komentują architekci z Konior Studio.

Co na to inwestor?

Griffin Real Estate też zabrał głos w dyskusji i zastrzegł, że projekt stworzony przez Konior Studio był pierwotną i początkową koncepcją, która ewoluowała w trakcie powstawania obiektu. - Ze względu na techniczne uwarunkowania, stopień skomplikowania zaprezentowanego projektu, a także zwiększenie bezpieczeństwa przyszłych klientów Supersamu, wspólnie z architektem zdecydowaliśmy się użyć innych materiałów (niż kształtka ceramiczna) do wykonania elewacji zewnętrznej -  mówi przedstawiciel inwestora i dodaje, że elewacja Supersamu dobrze komponuje się z istniejącą zabudową, a sam obiekt z pewnością podniesie walory estetyczne tej okolicy.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY