REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Grupa 5 Architekci zaprojektowała elegancki biurowiec w Śródmieściu

  • Autor: Grupa 5 Architekci
  • 03 paź 2014 10:46
Grupa 5 Architekci zaprojektowała elegancki biurowiec w Śródmieściu
Projekt biurowca przy ul. Kopernika w Warszawie, fot. Grupa 5 Architekci
Grupa 5 Architekci zaprojektowała elegancki biurowiec w Śródmieściu
Grupa 5 Architekci zaprojektowała elegancki biurowiec w Śródmieściu

Zaprojektowany przez Grupa 5 Architekci budynek jest częścią zwartej pierzei ulicy Kopernika i Ordynackiej w Śródmieściu Warszawy. Założeniem projektowanego budynku jest dopełnienie istniejącego układu architektoniczno-urbanistycznego. Bryła budynku architekturą nawiązuje do ogólnych założeń planistycznych przyjętych w ciągu tych ulic. Założenie przywraca układ przedwojenny.

REKLAMA

W 1939r. w tym miejscu stał budynek narożny tworząc zwarty narożnik u zbiegu ulic. Projekt przygotowała Grupa 5 Architekci dla spółki Kopernika 21 sp. z o.o. Biurowiec ma już prawomocne pozwolenie na budowę.

Bryłę budynku ukształtowano w zdecydowanym podziale na dwie części: dwukondygnacyjny kamienny cokół nawiązujący formą, wysokością i podziałami architektonicznymi do sąsiednich budynków oraz czterokondygnacyjną część w formie wieży ustawionej na wspomnianym dwukondygnacyjnym cokole, z lekko wycofaną przeszkloną ostatnią kondygnacją - opisują architekci.

Jak podano w opisie projektu architektonicznego, kształt budynku, jego wysokość i gabaryty wynikają także z warunków przesłaniania dla istniejących obiektów. Piąta kondygnacja w bryle nawiązuje do wysokości istniejącej zabudowy ulicy Ordynackiej. Wysokość budynku w najwyższym miejscu nawiązuje do wysokości budynku przy ul. Kopernika 25. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi 610 mkw.

Architekci tłumaczą, że zaprojektowany budynek wpisuje się w zastane otoczenie, dowiązując się (i wykorzystując rozwiązania materiałowo-architektoniczne) do istniejących budynków w pierzei ulic Kopernika i Ordynackiej, będących częścią śródmiejskiej zabudowy.

Projekt uzyskał wszystkie niezbędne pozwolenia konserwatorskie oraz budowlane. Realizacja w bezpośrednim styku z istniejącą kamienicą przy ul. Kopernika 23, jak i szczegółowe rozwiązania projektowe zostały uzgodnione z zarządcą budynku przy ul. Kopernika 23, czyli Zarządem Gospodarowania Nieruchomościami (ZGN) w Warszawie.

- Elewacja ma wyraźne podziały pionowe oraz wycofane w stosunku do nich podziały poziome nawiązujące wysokością do gzymsów poszczególnych kondygnacji budynków sąsiednich - mówi Michał Leszczyński, architekt prowadzący projekt z Grupa 5 Architekci. Na elewacjach zastosowano harmonijne zestawienie materiałów: szkło, jasny piaskowiec oraz ciemno-szare granit, ślusarka i żaluzje. Dodatkowo wprowadzono rozróżnienie w fakturze kamienia zestawiając płyty gładkie z ryflowanymi - dodaje.

Projektowany budynek ma jednokondygnacyjny podcień wzdłuż południowej elewacji, który akcentuje wejście do usługi w parterze oraz pas żaluzji pionowych tworzących harmonijne połączenie między projektowaną a istniejącą zabudową.

- Ostatnia kondygnacja jest przeszklona i lekko wycofana w stosunku do głównej elewacji tak, aby projektowany budynek nie dominował swą skalą nad sąsiednimi budynkami - opisuje Michał Leszczyński.

Na parterze, pierwszym piętrze i w części kondygnacji podziemnej budynku zlokalizowana została przestrzeń usługowa z wejściem od frontu, od strony ul. Ordynackiej.

Główne wejście do części biurowej prowadzi od strony zachodniej, strefa wejścia prowadzi do holu głównego. Z holu windowego na każdej kondygnacji zapewniono niezależne wejścia do powierzchni biurowych. Każda z powierzchni zaopatrzona jest w trzon pomocniczy, w którym znajduje się toaleta (wspólna dla kobiet i mężczyzn) z aneksem kuchennym. Przestrzeń biurowa została zaprojektowana jako biura typu „open space”, z możliwością podziału na mniejsze jednostki na etapie aranżacji wnętrz przez najemców. Powierzchnia biurowa może funkcjonować także jako biuro jednoprzestrzenne, zajmujące całą kondygnację za wyjątkiem ogólnodostępnej przestrzeni hallu windowego - czytamy w opisie projektu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie





REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY