REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Hala 100-lecia KS Cracovia to będzie ciekawa architektura od BP Lewicki Łatak

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 08 cze 2016 11:30
Hala 100-lecia KS Cracovia to będzie ciekawa architektura od BP Lewicki Łatak
fot. Skanska
Hala 100-lecia KS Cracovia to będzie ciekawa architektura od BP Lewicki Łatak
Hala 100-lecia KS Cracovia to będzie ciekawa architektura od BP Lewicki Łatak
Hala 100-lecia KS Cracovia to będzie ciekawa architektura od BP Lewicki Łatak

Kraków zyska najnowocześniejszą halę sportową dla sportowców z ograniczeniami. Obiekt zostanie oddany do użytku wiosną 2018 roku przy Alei Focha i stanie się m.in. centrum przygotowań dla polskich paraolimpijczyków. Za projekt odpowiada Biuro Projektów Lewicki Łatak.

REKLAMA

Nowoczesna hala będzie obiektem wielofunkcyjnym jednokondygnacyjnym. Jedynie w części zaplecza pojawią się trzy kondygnacje. Główną jej częścią będzie sala gier o wymiarach 44 x 26 m, umożliwiająca rozgrywanie spotkań większości dyscyplin halowych. Trybuny pomieszczą ponad 800 kibiców. Przewidziano tu  blisko 700 miejsc siedzących na widowni, w tym miejsce na 48 wózków inwalidzkich (po złożeniu krzeseł w pierwszych rzędach) oraz dodatkowe 150 miejsc na ruchomej trybunie. W hali powstaną także m.in. zaplecze rehabilitacyjno-sanitarne, siłownia, taras widokowy i kawiarnia. Skanska zbuduje obiekt na zlecenie Zarządu Infrastruktury Sportowej. Wartość inwestycji to blisko 38 milionów złotych brutto.

Beton i ziemia

- Na budowie wylejemy ponad 11 000 m3 betonu. Gdyby załadować go do wagonów towarowych do transportu węgla to na torach kolejowych zobaczylibyśmy 4,5 kilometrową kolejkę z ponad 500 wagonami. Z terenu budowy natomiast wywieziemy ok. 25 000 m3 ziemi. Gdyby taką ilością ziemi zasypać piaskownicę o wymiarach 5 x 5 m to najwyższy punkt placu zabaw znajdowałby się na poziomie 1 km – informuje Łukasz Sokołowski, kierownik budowy, Oddział Budownictwa Ogólnego Skanska w Krakowie. – W ramach inwestycji zagospodarujemy również teren wokół hali wykonując parking na 100 samochodów, nasadzenia oraz oświetlenie. Zrealizujemy prace w obszarze kanalizacji sanitarnej i deszczowej, teletechniki, przyłączy ciepła oraz przyłączy energii elektrycznej, przebudowy istniejącej sieci cieplnej czy przebudowy stacji transformatorowej.

4m na minusie

Głębokość płyty boiska to ok. 4 m pod poziomem terenu, co jest uwarunkowane wysokością zabudowy. To prawdopodobnie  najgłębiej posadzone boisko hali sportowej w Polsce (poza kopalniami – Bochnia czy Wieliczka). Jest to rozwiązanie niezwykle rzadko spotykane przy projektowaniu tego typu obiektów w kraju.

Dogodna lokalizacja

Hala usytuowana będzie przy Alei Focha, naprzeciwko Błoń Krakowskich, na płaskim terenie o powierzchni zbliżonej do trójkąta wyznaczonego przez bieg alei, brzeg rzeki Rudawy oraz istniejącą zabudowę. Obiekt wkomponuje się w otaczający krajobraz, stając się miejscem podtrzymującym tradycję i historię, które będzie ważne dla lokalnej społeczności. - Staraliśmy się, by planowany budynek – przez jego związanie z miejscem, ziemią i uformowanie – stał się częścią krakowskiego pejzażu. Widok z alei Focha poprzez Halę na wzgórze i kościół Najświętszego Salwatora podpowiadał nam sposób, w jaki ukształtować północną fasadę budynku. Bliska panorama alei Waszyngtona z Kopcem Kościuszki widoczna będzie z wnętrza budynku – przez elewację zachodnią. Hall wejściowy, uniesiony o 1m powyżej chodnika alei Focha da widok na Błonia ponad przejeżdżającymi samochodami – podkreślają Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak, architekci, Biuro Projektów Lewicki Łatak.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY