REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Hala Gliwice już w stanie zamkniętym

  • Autor: PAP
  • 22 lut 2016 10:01
fot. Fotolia

Bryła powstającej w Gliwicach jednej z największych hal widowisko-sportowych w Polsce została zamknięta, czyli zakończyły się prace związane z budową ścian i zadaszenia - podało miasto. Inwestycja o wartości ok. 320 mln zł ma być gotowa w 2017 r.

REKLAMA

Wcześniej władze miasta zapowiadały, że inwestycja zostanie zakończona jeszcze w 2016 r. Jak jednak zapewnił w rozmowie rzecznik gliwickiego magistratu Marek Jarzębowski, obecny termin nie wiąże się z opóźnieniami, a wynika jedynie z ostrożności.

"Chodzi o to, by nie oddać czegoś niedopracowanego, a mieć pewność, że wszystko będzie w porządku. Nie trzymają nas już żadne zewnętrzne terminy" - przypomniał Jarzębowski. Jak mówił, wiąże się to nie tylko z budową samej konstrukcji obiektu, ale też wyposażeniem, prowadzonym na podstawie odrębnych, nowszych przetargów.

Rzecznik odniósł się też do zmian w szacunkach kosztów (jeszcze w ub. roku określano go na 340 mln zł). Koszt budowy hali wynikający z przetargu to 321 mln zł brutto. Miasto jednak odzyskuje z tej kwoty podatek VAT - docelowo ma to być kilkadziesiąt milionów złotych.

Uwzględniając wyposażenie hali, którego koszt wstępnie założono na ok. 40 mln zł, ostateczna wartość inwestycji może być niższa niż 320 mln zł. "Rozliczenie końcowe będzie po oddaniu inwestycji" - zaznaczył Jarzębowski.

Hala Gliwice to kompleks trzech połączonych budynków - hali głównej (z widownią na ponad 13,7 tys. miejsc - 10,5 tys. krzesełek i 3,2 tys. miejsc mobilnych), hali treningowej (niespełna 1,2 tys. miejsc) i hali fitness (a także zewnętrznego garażu wielopoziomowego). Miasto akcentuje, że wszystkie obiekty są już zamknięte, zadaszone i konstrukcyjnie gotowe.

Na placu budowy 370 robotników oraz 50-osobowy dozór koncentruje się obecnie na pracach instalacyjnych, montażu ścianek gipsowo-kartonowych oraz kładzeniu tynków i montażu stalowych podestów technologicznych pod dachem hali głównej.

Wykonywana jest izolacja termiczna elewacji hali treningowej od strony dachu nad holem fitness. Trwa montaż instalacji (m.in. sanitarnej, centralnego ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oraz instalacji elektrycznej i słaboprądowej), a także układane są m.in. kolejne warstwy pod przyszłe drogi, place, parkingi i chodniki.

W kilkupoziomowym budynku parkingu rozpoczęły się roboty wykończeniowe - wraz z kończeniem prac związanych z montażem sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej. W połowie jest montaż wewnętrznej instalacji sanitarnej, trwa montaż instalacji grzewczej dachu oraz tryskaczy i hydrantów instalacji przeciwpożarowej.

Na klatkach schodowych kładzione są tynki, rozpoczyna się montaż wind. W najwyższej strefie pięciokondygnacyjnego budynku trwa instalacja stalowych schodów prowadzących na dach.

Z zewnątrz całkowicie oszklony jest już budynek fitness, podobnie tzw. fasada ciepła hali głównej, która pełni funkcje osłonową i termiczną. Wkrótce rozpocznie się szklenie fasady zimnej hali głównej (część obejmująca dwie duże maszynownie). Na piątej, ostatniej, kondygnacji obiektu zamontowano 32 centrale wentylacyjne i agregaty chłodnicze.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY