Hamaki miejskie pojawią się w GdyniUM Gdynia - gdynia.pl - 13-06-2019 16:39


Odpocząć, a nawet pobujać się w samym centrum miasta na… hamaku? Tak! Już od początku lipca w Gdyni pojawią się nowe meble miejskie, które pozwolą turystom i mieszkańcom na chwilę wytchnienia w Parku Rady Europy, w otoczeniu zieleni i blisko Skweru Kościuszki. To jeden z projektów zeszłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego.

To nowy sposób na złapanie oddechu i zrelaksowanie się w miejskiej przestrzeni. Już na początku lipca w Gdyni zostanie zamontowanych pięć nowoczesnych, ogólnodostępnych hamaków. Zadecydowali o tym sami gdynianie, których głosami projekt wygrał w Budżecie Obywatelskim 2018.

- To idealny przykład na to, jak kreatywność gdynian dzięki Budżetowi Obywatelskiemu może wnieść dużo dobrego do przestrzeni publicznej. Pojawił się ciekawy pomysł, mieszkańcy poparli go swoimi głosami i już niedługo w Śródmieściu powstanie zupełnie nowe miejsce wypoczynku. Forma jest na tyle nieszablonowa i nowoczesna, że na pewno będzie cieszyć się sporą popularnością. Hamaki docenią zapewne nie tylko mieszkańcy, ale i turyści – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Hamaki będą służyć do chwili odpoczynku w niemal samym centrum miasta. Staną w Parku Rady Europy, a dokładniej – na działce położonej między parkowymi alejkami, bezpośrednio obok alei Jana Pawła II i Skweru Kościuszki.

Urządzenia będą nieco większe od tych, które kojarzymy głównie z prywatnymi ogrodami. Mocne siedziska z szerokiej poliestrowej taśmy zostaną zawieszone na specjalnie przygotowanej, metalowej konstrukcji. Nie trzeba będzie też obawiać się upadku – pod hamakami znajdzie się bezpieczna nawierzchnia z gumowych mat. Te będą zielone, przez co dobrze skomponują się z parkową trawą i stworzą przyjemną dla oka przestrzeń do odpoczynku. W pobliżu zamontowane zostaną też tablice informacyjne.

Za montaż miejskich hamaków odpowiada gdyński Zarząd Dróg i Zieleni. Prace wykona firma FB-Jelcz z Chwaszczyna, która została wyłoniona w drodze przetargu.