REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

High street kontra zabytki?

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 01 paź 2015 09:10
High street kontra zabytki?
Rafał Nadolny, Wojewódzki Mazowiecki Konserwator Zabytków i Zbigniew Pszczulny, prezes JSK Architekci
High street kontra zabytki?
High street kontra zabytki?
High street kontra zabytki?

Przestrzeń otoczona obiektami zabytkowymi może się zmieniać, oczywiście z poszanowaniem ich historii. Dobrym przykładem jest adaptacja obszarów poprzemysłowych, np. na Pradze, gdzie łączy się dziś funkcje mieszkalną z komercyjnymi... – powiedział Rafał Nadolny, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków podczas Property Forum 2015.

REKLAMA

- ...Oby to samo działo się w Norblinie. Duże obszary dziś martwe w środku miasta, poprzez wprowadzenie nowych funkcji i rewitalizację daje nowe życie – mówił Rafał Nadolny podczas panelu "Architektura. Monokultura zabija – zderzenie wizji miast, inwestorów, architektów i urbanistów". - Nie jest to jak anonimowy, bezduszny biurowiec, a budowanie poprzez tradycję – to zachowuje w dalszym ciągu tożsamość miasta. A jest to też plus dla inwestora, nie tylko dla mieszkańców.

Nadolny podkreślił, że przestrzenie historyczne miast, czyli śródmieścia, rynki, np. we Wrocławiu – to przestrzeń, która żyje całą dobę. To właśnie przykład dobrego łączenia różnorodnych funkcji. To przykład dobrej zmiany i ożywienia przestrzeni miejskiej.

- Nie zawszy wystarczy tylko modernizacja, zmiana nawierzchni, ładne elementy małej architektury – trzeba przemyśleć jakie życie ma się toczyć wokół danej przestrzeni. A więc przemyśleć funkcje – dodał Rafał Nadolny.

Stare miasta włoskie to ideał dla Zbigniewa Pszczulnego. - To wzór łączenia funkcji - powiedział. Pszczulny wskazał także miasta holenderskie, jako wzorowe dla tworzenia przestrzenni miejskiej, również pod względem komunikacji.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY