REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

High-tech = eko

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 06 paź 2014 10:02
High-tech = eko
Wizualizacja biurowca Q22, Echo Investment
High-tech = eko
High-tech = eko
High-tech = eko
High-tech = eko
High-tech = eko

Im bardziej zaawansowany technologicznie obiekt komercyjny, tym bardziej pożądany przez najemców i fundusze inwestycyjne. Pytanie, co w XXI wieku oznacza nowoczesność?

REKLAMA

25 lat temu wyznacznikiem nowoczesności i prestiżu na rynku nieruchomości w Polsce był warszawski budynek Centrum LIM. Do dziś mieści się w nim pięciogwiazdkowy hotel Marriott - pierwszy obiekt tej sieci w Europie Środkowo-Wschodniej. Wybudowany w latach 1980-1989, w stylu międzynarodowym, wysoki na 140 m robił duże wrażenie nie tylko na Polakach. Jego projektanci - Jerzy Skrzypczak, Andrzej Bielobradek i Tadeusz Stefański – połączyli budynek przejściem podziemnym z dworcem PKP Warszawa Centralna, co dodatkowo wyróżniało inwestycję. Choć dziś Centrum LIM nie wyznacza już trendów w budownictwie komercyjnym, wciąż pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w naszym kraju, który odwiedzają najznamienitsi goście z całego świata. Postanowiliśmy sprawdzić, po jakie rozwiązania technologiczne sięgają dziś deweloperzy, tak żeby za 25 lat ich inwestycje nie odeszły do lamusa.

Nowoczesny znaczy ekologiczny

Współczesnymi symbolami postępu w branży nieruchomości komercyjnych stały się Kampus firmy Apple w amerykańskim Coupertino, nowe budynki World Trade Center w Nowym Jorku czy - sięgając do polskiego ogródka - 260-metrowy wieżowiec Lilium Tower projektu Zahy Hadid, którego budowę zaplanowano w sąsiedztwie warszawskiego Marriotta.

Jednak niezależnie od przeznaczenia budynku, projektanta, dewelopera i części świata, w której powstaje, wyznacznikiem nowoczesności są certyfikaty ekologiczne. Ich zdobycie to punkt honoru dla większości inwestorów. Dokumenty te potwierdzają, że budynki powstały przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii, innowacyjnych rozwiązań materiałowych, konstrukcyjnych i instalacyjnych, dzięki którym zapotrzebowanie na energię zostało w znacznym stopniu zredukowane. Co więcej w niektórych przypadkach obiekty stały się wręcz samowystarczalne energetycznie. - Deweloperzy powierzchni biurowych wiedzą, na czym zależy najemcom. Stosują nowoczesne technologie i chwalą się nimi poprzez certyfikację ekologiczną - uważa Anna Adamczyk, dyrektor handlowy DLJM System, firmy zajmującej się projektowaniem i wykonawstwem inteligentnych instalacji elektrycznych.

Jaka jest skala zjawiska? Dziś w Polsce jest ok. 200 budynków z certyfikatami BREEAM lub LEED. Ta liczba będzie rosła, bo szacuje się, że ok. 75 proc. projektowanych obecnie inwestycji komercyjnych w Warszawie jest w trakcie certyfikacji. Według raportu Construction Marketing Group, 40 proc. inwestorów i deweloperów działających na polskim rynku deklaruje, że ich projekty są w trakcie uzyskiwania takiego wyróżnienia, a 22 proc. chce rozpocząć starania o dokument w ciągu 2-3 lat.

Trend dotyczy nie tylko biurowców czy centrów handlowych. Również inwestorzy hoteli coraz częściej starają się, aby ich realizacje były ekologiczne. Pierwszym obiektem spośród wszystkich hoteli w Polsce zaprojektowanym i budowanym od podstaw zgodnie z wymaganiami certyfikacji ekologicznej LEED będzie Radisson Blu Resort Świnoujście – inwestycja firmy Zdrojowa Invest.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY