REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Historyczny plac Krasińskich - tu przemówi prezydent Trump

  • Autor: PAP
  • 04 lip 2017 11:40
fot. pixabay.com

Dawny dziedziniec pałacowy, później plac miejski, w rejonie którego przez lata funkcjonował zespół sądów, a podczas powstania - mieścił się słynny właz do kanałów - Plac Krasińskich będzie 6 lipca miejscem przemówienia prezydenta USA Donalda Trumpa do warszawiaków.

REKLAMA

Plac Krasińskich znajduje się pomiędzy ulicami Długą i Miodową a Świętojerską i Bonifraterską. "Jest on jednym z dwóch wielkomiejskich placów warszawskich, których geneza jest o tyle wyjątkowa, że oba powstały z dziedzińców pałacowych - ten z Pałacu Krasińskich, a drugi z nieistniejącego Pałacu Saskiego, gdzie obecnie istnieje plac Piłsudskiego. Były to dziedzińce największych, najbardziej reprezentacyjnych warszawskich pałaców" - opowiadał PAP varsavianista Jarosław Zieliński.

Pałac Krasińskich powstał pod koniec XVII w. "Projektował go Tylman z Gameren, architekt pochodzenia holenderskiego, a inwestorem był Jan Dobrogost Krasiński herbu Korwin, czyli kruk. Stąd mamy także dość zabawne w wymowie płaskorzeźby na elewacjach i rzeźby w sieni, które są jakby historią, programem ideowym mającym sławić pochodzenie rodu, którego przodkiem miał być patrycjusz rzymski Marek Waleriusz Korwin" - mówił varsavianista.

"Na zapleczu Pałacu powstał olbrzymi ogród, który ciągnął się aż do ul. Nalewki, czyli obecnej ul. Bohaterów Getta. Dla każdego kto jechał z zachodu do Warszawy, czyli od strony pola elekcyjnego, pałac jawił się jako budowla monumentalna. Na obrazie Canaletta, przedstawiającym elekcję Stanisława Augusta Poniatowskiego na polach wolskich, na horyzoncie widać olbrzymią bryłę pałacu" - powiedział Zieliński.

Jak zaznaczył, założenie pałacowe w planach miało mieć jeszcze bardziej reprezentacyjny charakter, ponieważ dziedziniec przedni miał zostać ujęty z dwóch stron wielkimi oficynami, a od frontu ozdobnym ogrodzeniem z kolejną bramą. Ogrodzenie i brama ostatecznie nie powstały, podobnie jak lewa oficyna od strony ul. Długiej i Miodowej, zbudowano tylko oficynę prawą.

W 1765 r. Pałac Krasińskich został zakupiony przez skarb Rzeczypospolitej, a jego dziedziniec stał się publicznym placem. "Po pożarze w latach 80. pałac został szybko odbudowany i w zasadzie w tym kształcie trwa. Na początku XIX w. została tylko przebudowana oficyna. W epoce Księstwa Warszawskiego dziedziniec pałacowy już od dawna funkcjonował jako plac publiczny, co widać m.in. na jednym z obrazów Canaletta. Po powstaniu styczniowym w północnej oficynie Pałacu umieszczono sądy: Cywilny, Handlowy i Pokoju oraz Kryminalny. Później w Pałacu i jego oficynie działał Sąd Okręgowy i Warszawska Izba Sądowa. Pod koniec XVIII w. naprzeciw pałacu wybudowano gmach Teatru Narodowego. Budowla okazała się jednak tak niesolidnie wzniesiona, że już w połowie XIX w. teatr z stamtąd przeniesiono, choć gmach przetrwał jeszcze jakiś czas" - mówił varsavianista.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY