REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Hot or Not? Co jest modne na rynku biurowym w Polsce?

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 19 maj 2017 16:45
Hot or Not? Co jest modne na rynku biurowym w Polsce?
fot. shutterstock

Na dzielnice biurowe również jest moda. Niektóre lokalizacje biurowe z czasem umacniają swoją pozycję w oczach najemców, inne – tracą na popularności. Co jest powodem tej zmiany?

REKLAMA

Firma doradcza JLL przyjrzała się preferencjom najemców odnośnie lokalizacji biurowych na głównych rynkach w Polsce, na podstawie zawartych kontraktów najmu. Pod uwagę zostały wzięte jedynie nowe umowy – bez odnowień istniejących kontraktów oraz ekspansji - w Warszawie (w roku 2012 i 2016) oraz Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Katowicach, Poznaniu i Łodzi (w roku 2011 i 2016).

- Niektóre miejskie lokalizacje biurowe co roku cieszą się ogromną popularnością, podczas gdy inne tracą na znaczeniu z biegiem czasu. Kluczową rolę w tym procesie mają usprawnienia infrastrukturalne i w transporcie publicznym, które tworzą atrakcyjne otoczenie dla nieruchomości i zmieniają biznesowe mapy miasta. Dynamiczny rozwój rynku biurowego w Polsce w ciągu ostatnich lat spowodował „wysyp” nowych lokalizacji biurowych. Doskonałym przykładem są tereny położone wzdłuż drugiej linii metra w Warszawie oraz obszar przy ulicy Czerwone Maki w Krakowie - mówi Łukasz Dziedzic, Konsultant w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, JLL.

Warszawskie „city” na Woli

Najbardziej widoczną zmianą na warszawskim rynku biurowym jest spadek zainteresowania najemców Mokotowem (40 proc. udziału w popycie w 2012), na rzecz tzw. bliskiej Woli (rejon Ronda Daszyńskiego) czy okolic Dworca Gdańskiego. W Warszawie najpełniej widać wpływ rozwoju infrastruktury komunikacyjnej na rynek biurowy. Utrudnienia komunikacyjne – korki, remonty - na Służewcu w połączeniu np. z oddaniem do użytku części II linii metra zmieniły układ sił – właśnie na korzyść okolic Ronda Daszyńskiego.

Kraków – centrum biurowe poza centrum miasta

Kraków od zawsze był liderem wśród rynków biurowych poza Warszawą, a w tym roku całkowita podaż przekroczy granicę miliona metrów kwadratowych. Popyt rokrocznie utrzymuje się na wysokim poziomie, co prowadzi do rozwoju wielu nowych rejonów biznesowych w obrębie miasta.

- Ze względu na historyczną zabudowę i brak dostępnych działek w sercu Krakowa, huby biurowe kształtują się przede wszystkim poza ścisłym centrum. W ostatnich latach do rozwiniętych lokalizacji biurowych, takich jak Bonarka, Lubicz i Lublańska/Bora Komorowskiego, Armii Krajowej oraz ul. Czerwone Maki czy rejon Powstańców Wielkopolskich/Klimeckiego dołączyły okolice centralnie położonego dworca Kraków Główny i Ronda Mogilskiego, np. dzięki inwestycjom High 5ive czy Unity Tower, oraz okolice Jana Pawła II/Życzkowskiego - wymienia Rafał Oprocha, szef biura JLL w Krakowie.

Wrocław – najemcy wracają do centrum miasta

Wrocław jest trzecim co do wielkości rynkiem biurowym w kraju. Stałe zainteresowanie dużych inwestorów spowodowało znaczący przyrost powierzchni, a w rezultacie rozwój szeregu rejonów biznesowych.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY