REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Hotel niczym hiacynt na pustyni. Nowy projekt Zaha Hadid Architects w Katarze

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 12 lip 2016 12:02
Hotel niczym hiacynt na pustyni. Nowy projekt Zaha Hadid Architects w Katarze
Projekt Lusail City’s Marina Distric, fot. ZHA / materiały prasowe

Lusajl to miasto, które powstało zaledwie 10 lat temu w Katarze. Wcześniej była tu pustynia, a teraz realizowana jest śmiała wizja miasta przyszłości. Według koncepcji Zaha Hadid Architects powstanie tu luksusowy hotel.

REKLAMA

Na zlecenie szejka Mohammed Bin Khalifa Al Thani w 2013 r., Zaha Hadid przygotowała dwa projekty dla Al Alfia Holding, które są częścią większej całości, bo master planu dla miasta Lusajl.

To katarskie miasto zostało założone w 2006 r. na wschodnim wybrzeżu. W Lusajl przybywa luksusowych hoteli, obiektów handlowych, apartamentowców, a w planach jest również budowa nowego stadionu na mecz finałowy Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 2022 r. Władze miasta stawiają na zrównoważone budownictwo. Planują, aby Lusajl było najbardziej ekologicznym miastem w regionie.

Obecnie pracownia Zaha Hadid Architects (ZHA) intensywnie pracuje nad pierwszym projektem w tym mieście: Lusail City’s Marina Distric. W jego ramach powstanie obiekt o pow. 70 tys. mkw. To będzie połączenie hotelu z apartamentami. 38-piętrowy budynek zaoferuje 200 pokoi hotelowych i 120 unikalnych apartamentów.

Organiczne formy, tak charakterystyczne dla projektów Hadid, i tu są widoczne. Zespół projektowy odnalazł bowiem główną inspirację w "hiacyncie pustyni" (Cistanche tubulosa), roślinie tak charakterystycznej dla krajobrazu wybrzeża Zatoki Perskiej. Architektów zafascynowała struktura tej kwitnącej na żółto rośliny.

Płynność jest wpisana w dziedzictwo architektoniczne i tradycję tego regionu. Ciągi geometrycznych wzorów, które płynie przechodzą z kopuły na sufity, z sufitów na ściany, a ze ścian na podłogi, tworzą nieprzerwane relacje i zacierają różnice między elementami architektonicznymi. Ta płynność zawsze fascynowała Zahę Hadid i widać to też w najnowszym, katarskim projekcie. Jednak przybiera tutaj formę na wskroś współczesnej interpretacji.

Architektura: Zaha Hadid Architects
Design: Zaha Hadid i Patrik Schumacher

Konstrukcja i fasada: Arup
Architektura krajobrazu: Francis Landscape

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY