REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Hotel w kamienicy? Niepowtarzalność architektury drogą do sukcesu

  • Autor: Jakub Nieckarz, prezes PVI - Property Value Investments/PropertyNews.pl
  • 12 paź 2017 09:11
Hotel w kamienicy? Niepowtarzalność architektury drogą do sukcesu
Jakub Nieckarz, prezes PVI - Property Value Investments

Wiele budynków – głownie w centrach dużych, starych miast - odżyło po przejęciu budynku przez inwestora z branży hotelarskiej. W niektórych z nich działalność stanowi kontynuację dotychczasowej funkcji, a obiekt został dostosowany do współczesnych realiów i oczekiwań rynku - mówi Jakub Nieckarz, prezes PVI - Property Value Investments.

REKLAMA

Podstawową zaletą przesądzającą o atrakcyjności kamienic dla ich komercyjnego przeznaczenia zazwyczaj jest lokalizacja. Bardzo ograniczona podaż działek w ścisłym centrum miasta powoduje, że rewitalizacja zabytkowej kamienicy może stanowić dla inwestora jedyną szansę na wprowadzenie przy konkretnej ulicy oferty spełniającej współczesne standardy. Drugą zaletą jest na ogół niepowtarzalność architektury i historia związana z często zabytkowym budynkiem. Dzięki temu wyróżnia się on w pełni indywidualnym charakterem przyciągając uwagę klientów poszukujących właśnie nieszablonowych propozycji. Połączenie obu zalet jest niezbędne dla osiągnięcia komercyjnego sukcesu.

Cechy kamienicy przesądzają o możliwościach adaptacji

Aby jednak do niego doszło, trzeba przyjąć odpowiednią strategię inwestycyjną, uwzględniającą zarówno lokalizację budynku, cechy nieruchomości i oczekiwania lokalnego rynku. Paleta możliwych sposobów komercyjnego wykorzystania powierzchni w zrewitalizowanych kamienicach jest naprawdę szeroka, co świadczy o ogromnym potencjale nieruchomości tego rodzaju, stanowiących niejednokrotnie rarytas dla wybranych najemców. Racjonalność adaptacji remontowanej przestrzeni na wybrane cele komercyjne jest uzależniona od konkretnej lokalizacji budynku i jego wielkości. To, co sprawdzi się w jednej kamienicy, może być zupełnie chybionym pomysłem w innej. Dlatego też każdy przypadek zagospodarowania zmodernizowanych powierzchni należy rozpatrywać indywidualnie.

Przestrzeń pod wynajem, ale jaka i dla kogo?

Na rynku najbardziej aktywni są inwestorzy, którzy całe kamienice przeznaczają pod długoterminowy wynajem. Z kolei tam, gdzie istnieje wzmożony ruch turystyczny, po renowacji zaczynają funkcjonować hotele i aparthotele, umożliwiając inwestorom osiąganie przychodów z najmu krótkoterminowego. W wielu miejscach na parterach kamienic poddanych modernizacji znajdują się lokale handlowo-usługowe, a na wyższych piętrach - powierzchnie biurowe. Znacząca część kamienic jest zagospodarowana poprzez połączenie kilku funkcji w obrębie budynku.

Biura w kamienicy dla wymagających

Pozornie może wydawać, że w dobie rosnących wokoło szklanych biurowców kompleksowa rewitalizacja kamienicy i przeznaczenie budynku na cele biurowe może być bardzo ryzykowne. Inwestor nie może wprawdzie liczyć na najemców takich jak największe korporacje zainteresowane dużą powierzchnią – pod tym kątem nowoczesne biurowce mają niezaprzeczalną przewagę. Niemniej jednak skala i niepowtarzalność kamienic sprzyja realizacji butikowego obiektu biurowego. Dobrymi przykładami takich realizacji są warszawskie kamienice u zbiegu ul. Próżnej i Placu Grzybowskiego oraz przy ul. Młyńskiej w Poznaniu. Unikatowa oferta luksusowych biur w zabytkowych budynkach trafia w gusta i potrzeby atrakcyjnej grupy zamożnych firm, na dodatek chętnie wiążącej się na dłużej z daną lokalizacją i budynkiem. Wśród takich najemców królują, wszelkiego rodzaju kancelarie prawne, notarialne, firmy świadczące usługi doradcze i finansowe oraz przedsiębiorstwa, których właścicielom często z osobistych powodów zależy na prestiżowej lokalizacji w historycznym otoczeniu.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY