REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Houseboaty już są, teraz czas na pływające hotele

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 29 gru 2014 10:36
Houseboaty już są, teraz czas na pływające hotele
fot. Fotolia

Pływające domy na Mazurach będzie można oglądać już w maju. Budynki, które będą mogły być zacumowane przy pomostach oraz w dowolnym miejscu na nadbrzeżu w całości są budowane w stoczni w Olecku według autorskiego pomysłu firmy Michała Szafrańskiego.

REKLAMA

Pomysł budowy pływającego domu powstał z dwóch powodów: po pierwsze po to, by można było wypoczywać z dala od innych ludzi, nawet na odludziu, na wodzie. Po wtóre, ma to być alternatywa dla zatłoczonych latem mazurskich portów.

Nie ma co kryć, że latem czasem w portach jest taki ścisk, że nie ma gdzie zacumować. Te domy nie będą potrzebowały portów: można je będzie cumować przy pomostach, ale też i w dowolnym miejscu na nadbrzeżu.

Mazurska stocznia buduje prototypy pływających domów w dwóch rozmiarach: większym (11,5 m długości i 3,9 m szerokości), który będzie miał dwa trzyosobowe pokoje z łazienkami, a między pokojami znajdzie się nowoczesna wyspowa kuchnia (wspólna dla obu pokoi). - W naszym zamyśle ten wariant będą mogły wykorzystywać hotele, które już wyraziły zainteresowanie domami na wodzie - przyznał Michał Szafrański.

Mniejszy wariant pływającego domu (8,6 m długości i 3,9 m szerokości) będzie przeznaczony dla jednej rodziny. W obu domach górny taras będzie przeznaczony do wypoczywania - będzie można wejść na niego schodkami.

Już w poprzednim sezonie hitem na Mazurach stały się houseboaty - luksusowe pływające wolno łodzie, wyposażone tak jak mieszkania. - Houseboaty jednak służą bardziej do pływania, niż mieszkania - podkreślił Szafrański.

Domy na wodzie w swoich pływakach będą miały zgromadzony zapas wody, będą też wyposażone w generatory prądu. Dzięki temu, jak zapewnił Szafrański, będzie w nich można mieszkać np. przez tydzień nie korzystając z zewnętrznego zasilania energetycznego, czy wody. Ważnym elementem domu na wodzie ma być także duży zbiornik na nieczystości skonstruowany tak, by nie można ich było wylewać do jezior (teraz na Mazurach jest kilka miejsc, gdzie nieczystości można odessać pompą). Stocznia, która buduje pływające domy chce, by samorządy kupiły statek do opróżniania zbiorników z nieczystości.

Domy na wodzie popularne są m.in. w Holandii, czy Stanach Zjednoczonych. W Polsce także tego typu domy są w produkcji.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY