REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Hugon Kowalski na Biennale Architektury opowie o... śmieciach

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 22 lut 2016 15:23
Hugon Kowalski na Biennale Architektury opowie o... śmieciach
fot. UGO Architecture, Let’s talk about garbage

Hugon Kowalski, założyciel biura projektowego UGO Architecture, został zaproszony do udziału w głównej wystawie na tegorocznym Biennale Architektury w Wenecji. Do współtworzenia projektu na Biennale, Kowalski zaprosił Marcina Szczelinę, krytyka i kuratora architektury, współtwórcę Architecture Snob.

REKLAMA

Weneckie Biennale Architektury to najważniejsze wydarzenie w świecie architektury, jest niezmiernie wyczekiwane przez wszystkich zainteresowanych sprawami tej dziedziny. Wydarzenie odbywające się raz na dwa lata, przyciąga do Wenecji ludzi z całego świata. Ostatnią edycję Biennale odwiedziło ponad 235 tys. widzów. Wystawę główną podczas 6 miesięcy odwiedziło ponad 3400 dziennikarzy z całego świata, 98 stacji telewizyjnych przedstawiło w swoich programach relacje z tego wydarzenia.

To właśnie tam kształtowana jest wizja architektury przyszłości, tam wytyczany jest kurs debaty. To w Wenecji rodzą się nowe zjawiska i trendy architektoniczne.

- Udział w głównej wystawie na Biennale w Wenecji i praca z Alejandro Araveną, tegorocznym zdobywcą nagrody Pritzkera jest ogromnym wyróżnieniem. Po raz pierwszy w historii imprezy Polska będzie miała swoją reprezentację na wystawie głównej - mówi Hugon Kowalski.

- Biennale jest najważniejszą imprezą architektoniczną na świecie, dlatego gdy kilka miesięcy temu dostałem maila od Araveny z zaproszeniem, myślałem, że to pomyłka. Od razu zadzwoniłem do Marcina, bo wcześniej pracował przy biennale, aby to potwierdzić. Mam nadzieję, że wykorzystam tę okazję, żeby pokazać swoje pomysły - dodał założyciel pracowni UGO Architecture.

Rok 2016 będzie bez wątpienia wyjątkowy także dla Alejandro Araveny. Tegoroczny dyrektor Biennale Architektury, 13 stycznia otrzymał najważniejsze wyróżnienie dla żyjącego architekta - Nagrodę Prizkera. Nagroda przyznawana jest architektom, którzy poprzez swoją sztukę, talent, wizjonerstwo oraz konsekwentne i znaczące zaangażowanie, wzbogacają otoczenie człowieka i jego środowisko budowlane tworząc architekturę. Tym samym Aravena dołączył do takich architektów jak Zaha Hadid, Shigeru Ban, Rem Koolhaas, Toyo Ito czy Frank Ghery.

Projekt, który zaprezentuje duet Kowalski i Szczelina dotyczyć będzie nadprodukcji śmieci, która jest globalnym problemem, z jakim borykają się wszystkie kraje na świecie. Współczesną odpowiedzią na problem nadprodukcji odpadów wytwarzanych przez konsumpcyjny tryb życia człowieka jest recykling. To właśnie recykling wydaje się jedyną nadzieją na spowolnienie zaśmiecania naszej planety.

Projekt “Let’s talk about garbage”, będzie próbą pokazania nowych alternatywnych strategii w walce z zalewającą nasze miasta lawiną odpadów, jak architektura może wpływać na ich zmniejszenie oraz uczestniczyć w procesie recyklingu.

Realizacja projektu “Let’s talk about garbage” nie byłaby możliwa bez finansowego i artystycznego wsparcia Grażyny Kulczyk. Projekt powstaje przy współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z Instytutem Adama Mickiewicza.

Otwarcie Biennale Architektury w Wenecji odbędzie się 28 maja i potrwa do 27 listopada 2016 roku.

Zespół:
Projekt: Hugon Kowalski i Marcin Szczelina
Research: Maria Dondajewska, Klaudia Dopierała, Magda Wypusz
Projekt i opracowanie graficzne: Edgar Bąk
Zdjęcia i montaż: Mishka Studio - Michał Oziewicz, Michał Rachlewicz
Konsultacja: Rohan Shivkumar, Mrinali Gokani, Aaron Betsky

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY