REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

IKEA w Polsce będzie niezależna energetycznie

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 25 lis 2015 14:55
IKEA w Polsce będzie niezależna energetycznie
fot. Fotolia

Grupa IKEA w Polsce, we wszystkich swoich lokalizacjach, konsumuje każdego roku ok. 406 GWh energii, co może być porównane do rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną miasta wielkości Gdańska. Jednak już za kilka tygodni Polska będzie pierwszym krajem po Skandynawii, w którym Grupa osiągnie pełną niezależność energetyczną.

REKLAMA

Już w najbliższych miesiącach energia elektryczna pochodząca ze wszystkich źródeł odnawialnych należących do Grupy IKEA w Polsce pokryje w pełni zużycie energii elektrycznej firmy.

Odnawialne źródła energii należące do Grupy IKEA w Polsce

W myśl realizowanej strategii, Grupa konsekwentnie inwestuje w energetykę odnawialną na terenie Polski. Na obecną chwilę w skład odnawialnych źródeł energii należących do Grupy IKEA wchodzą:

- pięć działających farm wiatrowych:

o    Bukowsko - 18 MW
o    Łęki Dukielskie - 10 MW
o    Rymanów - 26 MW
o    Wróblew - 38 MW
o    Gizałki – 36 MW

- jedna farma wiatrowa w Lubartowie, której zakup jest planowany w trakcie najbliższych miesięcy kotły na biomasę zlokalizowane w fabrykach IKEA Industry,
- pompy ciepła w magazynie IKEA i części sklepów IKEA,
- panele słoneczne do wytwarzania ciepłej wody zainstalowane na dachach sklepów IKEA w Krakowie, Gdańsku i Łodzi.

Według aktualnych prognoz wszystkie sześć farm wiatrowych Grupy IKEA w Polsce będzie co roku wytwarzać do 473 GWh energii, co odpowiada średniemu zużyciu energii elektrycznej przez ok. 225 tys. gospodarstw domowych, a także umożliwia redukcję emisji dwutlenku węgla do atmosfery o ok. 450 tys. ton, co jest równoznaczne z wycofaniem ponad 150 tys. samochodów z dróg.

Grupa w Polsce współpracuje także ze swoimi dostawcami artykułów wyposażenia domu nad wdrażaniem poprawy efektywności energetycznej oraz inwestycjami w energię odnawialną, celem wspólnego tworzenia gospodarki niskoemisyjnej.

W ramach realizowanej długofalowej strategii na rzecz zrównoważonego rozwoju „People & Planet Positive” IKEA wyznaczyła sobie ambitne cele. Kluczowymi elementami realizowanego planu są m.in. zainwestowanie 1,5 mld Euro w odnawialne źródła energii na całym świecie do końca 2015 roku oraz inwestycje we wszystkie rodzaje odnawialnych źródeł energii, ze szczególnym naciskiem na energetykę wiatrową.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY