REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Ikea zachęca do wymiany żarówek

  • Autor: propertydesign.pl
  • 04 mar 2014 09:51
Ikea zachęca do wymiany żarówek
fot. Oświetlenie LED marki Ikea

Ikea radzi swoim klientom, aby zrezygnowali z tradycyjnych żarówek i przełączyli się na oświetlenie oparte na technologii LED.

REKLAMA

Dlaczego Ikea zachęca do zakupu żarówek LED-owych? ponieważ, jak zauważa IKEA diody LED zużywają do 85% mniej energii w porównaniu do tradycyjnych żarówek. Podobnie jest w przypadku popularnych świetlówek energooszczędnych, ale tym, co wyróżnia LED-y, to ich żywotność – potrafią one świecić nawet do 25 tysięcy godzin, czyli około 25 lat. Koszt żarówki LED-owej jest wyższy, ale jak twierdzi IKEA zainwestowane pieniądze zwrócą się po 2 latach korzystania.

Żarówki LED-owe nie zawierają rtęci ani innych szkodliwych substancji, dzięki czemu łatwiej też poddać je recyklingowi. Zużyte świetlówki Ikea proponuje przynieść do Biura Obsługi Klienta w najbliższym sklepie Ikea.

Diody LED stwarzają również nowe możliwości w projektowaniu wnętrz, ponieważ mogą zostać wbudowane w lampy. Pozwala to na tworzenie unikalnych kształtów, których nie udałoby się uzyskać, wykorzystując tradycyjne żarówki.

Aby znaleźć żarówkę LED o podobnej mocy jak tradycyjna, należy przeliczyć wartość lumenów na waty. Możemy to jednak zrobić jedynie orientacyjnie. W uproszczeniu przyjmuje się, że dioda LED emitująca 600 lumenów daje światło zbliżone do tradycyjnej żarówki o mocy około 60 watów. Taki przelicznik można przyjąć także dla LED-ów o innej mocy. Tabelę porównawczą żarówek tradycyjnych i LED-owych Ikea zamieściła w broszurze „LED – rewolucja w oświetleniu”.

- Klienci często mają problem z wyborem odpowiedniej żarówki, stąd pomysł na prosty przewodnik z niezbędnymi i podstawowymi informacjami na temat oświetlenia opartego na technologii LED. Dotyczy to zarówno danych technicznych, jak i cen czy korzyści dla środowiska naturalnego płynących ze stosowania żarówek LED-owych. Przewodnik pokazuje też priorytetowe obszary zaangażowania Ikea – zrównoważone życie w domu, oszczędność zasobów i energii oraz odpowiedzialność społeczną – powiedziała Joanna Sitek ze sklepu IKEA w Łodzi, autorka przewodnika.

W październiku 2010 roku Ikea rozpoczęła wymianę wszystkich żarówek oraz lamp w swoim asortymencie sprzedażowym na LED-owe. Proces ten będzie trwał do końca 2016 roku. Już teraz diody LED są wbudowane w prawie każdy rodzaj oświetlenia, jakie oferuje firma – reflektorki punktowe, lampy podłogowe, stołowe, ścienne oraz do pracy, a także oświetlenie zintegrowane czy latarki. Dodatkowo w sklepach i pozostałych budynkach Grupy Ikea trwa proces wymiany oświetlenia przemysłowego na bardziej przyjazne dla środowiska.

Ikea zachęca też od udziału w kampanii „Zrób prezent sobie i środowisku” organizowanej przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa. Celem akcji jest zmiana codziennych nawyków na bardziej ekologiczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY