REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Ikona architektury i symbol Katowic obchodzi niezwykły jubileusz

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 02 wrz 2016 14:47
 Ikona architektury i symbol Katowic obchodzi niezwykły jubileusz
Katowicki Spodek obchodzi 45. urodziny
 Ikona architektury i symbol Katowic obchodzi niezwykły jubileusz
 Ikona architektury i symbol Katowic obchodzi niezwykły jubileusz

Spodek, jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Polsce, obchodzi w tym roku 45. urodziny.

REKLAMA

Oddany do użytku w 1971 roku Spodek, to wyjątkowy obiekt w skali kraju z bogatą historią wydarzeń rozrywkowych, sportowych i wystawienniczych.

Architektów, którzy zaprojektowali halę, wybrano w 1959 roku w konkursie ogłoszonym przez Stowarzyszenie Architektów Polskich. W skład zespołu projektantów z Biura Studiów i Projektów Typowych Budownictwa Przemysłowego z Warszawy weszli architekci: Maciej Gintowt i Maciej Krasiński. Wykonawcą konstrukcji został Andrzej Żórawski.

Gorącym zwolennikiem budowy nowoczesnej hali w centrum Katowic był wojewoda śląski gen. Jerzy Ziętek, który chciał, by była ona symbolem miasta. Zgodnie z pierwotnym założeniem, hala miała być zlokalizowana w Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie, jednak przedstawiony przez architektów projekt, bardzo śmiały i awangardowy w epoce socrealizmu, tak bardzo spodobał się Jerzemu Ziętkowi, że zdecydował on o zmianie lokalizacji i ulokowaniu obiektu w ścisłym centrum miasta. Zmieniono też przeznaczenie obiektu ze sportowego na halę sportowo-rozrywkową, a projekt poszerzono o salę gimnastyczną, lodowisko, hotel i pływalnię. Budowa trwała od 1964 do 1971 roku.

– Spodek, jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Polsce, ikona architektury i symbol Katowic, obchodzi w tym roku swoje 45. Urodziny – mówi Wojciech Kuśpik, prezes PTWP Event Center, firmy, która zarządza obiektem od maja br. – Ze Spodkiem wiąże się wiele wspomnień i pozytywnych emocji. Każdy pamięta inne momenty, każdy wspomina inne wydarzenia, ale wszyscy coś wspominają… Zapraszamy więc do wspólnego przypomnienia najlepszych historii i tworzenia dalszej – podczas 45. urodzin hali – dodaje.

W programie urodzinowych obchodów zaplanowano koncert Lady Pank, Myslovitz, Miuosh, Kaliber 44, Marek Piekarczyk i zespołu Cree z repertuarem największych hitów, które rozbrzmiewały w Spodku na przestrzeni minionych lat. Oprócz tego organizatorzy przewidzieli, m.in. animacje dla dzieci, zabawy i gry interaktywne, spotkania i treningi z udziałem znanych sportowców. W tym wyjątkowym dniu po Spodku oprowadzać będą znane, związane z halą osoby. Odbędzie się także debata „Co dalej ze Spodkiem” z udziałem urbanistów, socjologów i architektów.

Udział w dniu otwartym podczas 45. urodzin Spodka oraz debacie jest bezpłatny. Cena biletów na koncert zaczyna się od 29 zł. Sprzedaż biletów odbywa się przez platformę www.ticketpro.pl.

Szczegółowy plan 45. urodzin Spodka dostępny jest na stronie internetowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY