REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Ikona polskiego designu z 1958 r. na wystawie Designed in Poland

  • Autor: PAIiIZ
  • 31 paź 2014 12:49
Ikona polskiego designu z 1958 r. na wystawie Designed in Poland
Fotel RM58 firmy Vzór

Wskrzeszony po latach legendarny projekt Romana Modzelewskiego oraz inne przykłady polskiej sztuki użytkowej można zobaczyć na wystawie „Designed in Poland” w bułgarskiej Sofii. Wystawa została uroczyście otwarta 29 października przez prezesa PAIiIZ Sławomira Majmana.

REKLAMA

Na każdego, kto do 7 listopada odwiedzi galerię handlową Mega Mall w Sofii, czeka artystyczna niespodzianka prosto z Polski. W tym miejscu, pod wspólnym hasłem „Designed in Poland” zgromadzono kolekcję wybitnych przykładów współczesnej, polskiej sztuki użytkowej - od złotnictwa przez ceramikę, po modę i meble.

- Dwadzieścia pięć lat polskiego sukcesu wywarło wpływ nie tylko na gospodarkę, ale i na przedmioty, które nas otaczają. Nowa rzeczywistość wymaga nowych form - mówił podczas otwarcia prezes PAIiIZ Sławomir Majman.

Dla bułgarskich miłośników designu jest to wyjątkowa okazja, aby obejrzeć prawdziwe klasyki polskiego wzornictwa, takie jak słynne, ćmielowskie porcelanowe figurki produkowane przez AS Ćmielów.

Po raz pierwszy w historii wystawy „Designed in Poland”  wśród eksponatów znalazł się też legendarny fotel RM58, projektu Romana Modzelewskiego. To prawdziwa ikona polskiego designu i niezwykle innowacyjny projekt z 1958 roku. Jest pierwszym na świecie meblem, w którym zastosowano w pełni uformowaną, jednorodną i organiczną w kształcie skorupę siedziska. Do jego produkcji - po raz pierwszy w Polsce - zastosowano laminat, co zrewolucjonizowało polskie wzornictwo lat ‘60. Ze względu na swoją oryginalność jeden z prototypów fotela Modzelewskiego kupił Royal Victoria and Albert Museum w Londynie do kolekcji światowego designu. Niestety, z przyczyn politycznych fotel nie doczekał się w swoich czasach wejścia do masowej produkcji, a jego autor poświęcił się projektowaniu jachtów. Z wielkim sukcesem fotel został wdrożony do seryjnej produkcji dopiero w 2012 przez młodą polską firmę Vzór.

Zwiedzający wystawę „Designed in Poland” w Sofii będą mogli wziąć udział w konkursie z nagrodami ufundowanymi przez PAIiIZ na najciekawszy produkt ekspozycji. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 7 listopada.

Wystawa „Designed in Poland” została przygotowana przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Sofii.

***

Designed in Poland to prestiżowy projekt prezentujący współczesne, polskie wzornictwo. Impreza jest organizowana przez PAIiIZ poza granicami Polski od 2005 roku.  Celem projektu jest promocja polskiego designu i rodzimych artystów. Od kilku lat Polska wyrasta na mocnego gracza  w dziedzinie wzornictwa przemysłowego i  poważną konkurencję takich światowych potęg sztuki użytkowej, jak Włochy czy Skandynawia. W ubiegłym roku Polska wyeksportowała meble, w tym te designerskie, za ponad 7 mld euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY