REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Instalacja jak złudzenie optyczne stanie we Wrocławiu

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 16 lis 2015 13:32
Instalacja jak złudzenie optyczne stanie we Wrocławiu
Instalacja projektu Katarzyny Jagiełło stanie na Promenadach Wrocławskich, fot. Vantage Development
Instalacja jak złudzenie optyczne stanie we Wrocławiu
Instalacja jak złudzenie optyczne stanie we Wrocławiu

Katarzyna Jagiełło, asystentka z Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa ASP im. E. Gepperta we Wrocławiu, została laureatką konkursu zorganizowanego przez wrocławskiego dewelopera. Zwycięska instalacja stanie na rondzie na Promenadach Wrocławskich.

REKLAMA

- Jesteśmy młodą, dynamiczną i nowoczesną firmą, a zatem współpraca z młodymi twórcami jest dla nas czymś oczywistym - mówi Edward Laufer, prezes zarządu Vantage Development.

W lipcu studenci wrocławskiej ASP namalowali na Promenadach Wrocławskich mural zatytułowany „Żurawie”. Ten 330 metrowy obraz jest dzisiaj miejscem spotkań dla mieszkańców, którzy umawiają się na spotkania właśnie pod „Żurawiem”.

- Konkurs na projekt zagospodarowania ronda to nasz drugi projekt realizowany wspólnie z wrocławską ASP  - dodaje Edward Laufer.

Na konkurs wpłynęło 12 oryginalnych projektów, z których jury wyłoniło cztery, uznając je za wybitnie kreatywne, o wysokim poziomie artystycznym. Zwyciężył projekt Katarzyny Jagiełło, asystentki z Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa ASP.

- Dzięki niekonwencjonalnemu ułożeniu w przestrzeni liter instalacja spełnia rolę rzeźby. Widoczność i kształt liter jest zależna od miejsca obserwacji. Materiał, z którego jest wykonana - stal, reaguje i odbija kolorystykę otoczenia – mówi Katarzyna Jagiełło autorka zwycięskiego projektu.

- Ta instalacja sprawia wrażenie realizacji figury niemożliwej, złudzenia optycznego obleczonego w materialny kształt – mówi Henryk Wojciechowski przewodniczący jury, dyrektor rozwoju i komercjalizacji Vantage Development.

Figury niemożliwe można uznać za szczególny typ złudzeń optycznych. Są to figury, które w teorii można narysować zgodnie ze wszystkimi zasadami perspektywy, ale nie można ich skonstruować w rzeczywistości. - Projekt Katarzyny Jagiełło zdaje się temu przeczyć, widz ma poczucie, że patrzy na złudzenie optyczne, które uzyskało realny kształt – dodaje Wojciechowski.

Nietypowa bryła instalacji wzbogaca i koresponduje ze współczesną przestrzenią oraz intryguje użytkowników. Otwartość oraz dynamiczność instalacji nawiązuje do otwartości Wrocławia i jego dynamicznego, pozbawionego ograniczeń rozwoju. Projekt doskonale wpisuje się w nowoczesne otoczenie i dobrze koresponduje z wizjonerskim projektem powstającego tuż obok kompleksu biurowego Promenady Business Park.

Profesor Piotr Kielan, rektor Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu: Wszystko, co nas otacza jest formą sztuki. Współpraca artystów z biznesem ma swoją długą historię. Wielkie metropolie są tego dobrym przykładem.

Barcelona słynie z budynków wybitnego architekta Antonio Gaudiego, Wrocław z modernistycznego osiedla WUWA. - Współpraca z biznesem daje naszym studentom możliwość zetknięcia z prawdziwym życiem, z sytuacjami, z którymi będą się mierzyć po zakończeniu studiów. Młodzi artyści po zakończeniu nauki w Akademii powinni wiedzieć jak formalnie przygotować projekt, jak negocjować warunki, jak sprzedać swój pomysł, obronić projekt, opowiedzieć o nim tak, aby przekonać inwestora do swoich racji i wizji. Jeśli tego nie będą umieli to ich twórczość zginie w jakiejś szufladzie - dodał rektor.

Z 12 złożonych do konkursu projektów jury wyłoniło cztery, uznając je za oryginalne, kreatywne, o wysokim poziomie artystycznym:

I miejsce: Katarzyna Jagiełło nagroda 10 tys. zł

II miejsce: Martin Tuchowski nagroda 1,5 tys. zł

III miejsce: Grażyna Mrowiec nagroda 1 tys. zł

IV miejsce: Michał Wasiak nagroda 500 zł

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY