REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Instalacja zainspirowana koncepcją Muzeum Śląskiego

  • Autor: PAP
  • 05 lut 2016 09:02
Instalacja zainspirowana koncepcją Muzeum Śląskiego
Muzeum Śląskie, fot. Witalis Szołtys

Instalację autorstwa francuskiej artystki Carole Benzaken, będzie można oglądać w Galerii jednego dzieła Muzeum Śląskiego w Katowicach. Jak wyjaśnia kurator ekspozycji Marek Zieliński, Benzaken stworzyła ją zainspirowana i oczarowana koncepcją architektoniczną mieszczącego się pod ziemią Muzeum Śląskiego oraz historią regionu.

REKLAMA

"Projekt jest próbą wpisania się w epicką opowieść o Śląsku i jego dziedzictwie widzianym i interpretowanym przez wrażliwość współczesnego artysty z innej przestrzeni kulturowej. Benzaken ujrzała w kopalni alternatywną, zamkniętą przestrzeń, do której przynależą wszystkie tęsknoty, symbole, marzenia o ucieczce w stronę wolnego świata, jakie zwykle uruchamiają się w człowieku postawionym w sytuacji bez wyjścia" - powiedział Marek Zieliński.

Umiejscowienie dzieła w Muzeum Śląskim jest też grą z jego przestrzenią - z głębokością podziemnych sal, jako swego rodzaju metaforą kopalni. Inspiracją dla pracy Carole Benzaken były także ptaki w klatkach, które przed laty zabierane w głąb kopalń ginęły, gdy stężenie metanu było zbyt wysokie. Ostrzegało to górników przed zbliżającym się niebezpieczeństwem.

W monumentalnej przestrzeni holu centralnego - Galerii jednego dzieła - widzowie zobaczą instalację złożoną z lin, symbolizującą rosnące ku niebu drzewa, i usłyszą ptaki dramatycznie próbujące wydostać się na powierzchnię. Stąd wziął się tytuł wystawy, będący nawiązaniem do pierwszych słów biblijnego Psalmu 130: "Z głębokości wołam do Ciebie Panie, o Panie, wysłuchaj głosu mego! Nakłoń swoje uszy ku głośnemu błaganiu", czyli w języku hebrajskim: "Mi'ma'amakim".

Carole Benzaken urodziła się w 1964 r. w Grenoble. Żyje i pracuje w Paryżu. Eksperymentuje z mediami i nośnikami takimi jak malarstwo, rysunek, wideo czy szkło.

Po ukończeniu w 1990 r. Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Paryżu została zaproszona w 1994 r. przez Fundację Cartier do zrealizowania swojej pierwszej wystawy monograficznej. Po siedmioletnim pobycie w Stanach Zjednoczonych otrzymała w 2004 r. Nagrodę Marcela Duchampa i wystawiała swoje prace w Espace 315 w Centre Georges Pompidou.

Jej prace były prezentowane na wielu wystawach we Francji i zagranicą, m.in. w Polsce. Od 2013 r. Benzaken jest profesorem i wykładowcą w Academie des Beaux Arts w Paryżu.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, będzie można ją oglądać do końca lipca.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY