REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Inteligentne miasta to nieunikniona, potrzebna i niedaleka przyszłość

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 09 wrz 2014 15:55
Inteligentne miasta to nieunikniona, potrzebna i niedaleka przyszłość
Inteligentne miasta to przyszłość, fot. Fotolia

Tworzenie inteligentnych systemów zarządzania tzw. Smart City, które mogą powstać dzięki współpracy firm i władz samorządowych to pomoc w odpowiednim zarządzaniu energią. Obecnie miasta stoją przed ważnymi wyzwaniami, o których rozmawiali specjaliści w zakresie zarządzania energią i inteligentnych rozwiązań podczas XXIV Forum Ekonomicznego w Krynicy.

REKLAMA

Aktualnie obszar miast zajmuje zaledwie 2 proc. powierzchni Ziemi, a zamieszkuje w nich 50 proc. światowej populacji. Oczekuje się, że do 2050 roku w miastach będzie żyć 70 proc. ludzi. W chwili obecnej są one odpowiedzialne za 75 proc. całkowitego zużycia energii. Zwiększenie efektywności energetycznej staje się więc największym wyzwaniem, z którym aglomeracje miejskie muszą się zmierzyć. Niezależnie od dostępności energii, nie nadążymy za rosnącym popytem na nią. Dlatego konieczne staje się wyeliminowanie wszelkich możliwych strat, redukcja zapotrzebowania na energię i jednoczesne podnoszenie opłacalności i wydajności surowców.

Rozwiązania dla inteligentnych miast są więc niezbędne, gdyż bez ich wdrożenia miasta nie będą
w stanie, szczególnie w Polsce sprostać stojącymi przed nimi wyzwaniami oraz zapewnić odpowiedniego komfortu życia swoim mieszkańcom z uwzględnieniem aspektu ochrony środowiska naturalnego. - Dzięki wiedzy i doświadczeniu zdobytemu przy realizacji kilku pilotażowych projektów wdrażania inteligentnych miast, których Schneider Electric jest kluczowym partnerem, wiemy, że możliwa jest dziś implementacja tych rozwiązań na całym świecie, również w Polsce. Nasze doświadczenia pokazały również, że tak ważne dla funkcjonowania miast i gospodarki projekty mogą być zrealizowane z powodzeniem tylko dzięki współpracy pomiędzy firmami oferującymi takie rozwiązania, a władzami miast – mówi Jacek Łukaszewski, Prezes Zarządu Schneider Electric Polska.

Specjaliści biorący udział w panelu dyskusyjnym zgodnie potwierdzili, że stworzenie inteligentnego miasta to proces, który można przeprowadzić wyłącznie dzięki kooperacji firm i instytucji samorządowych. Opierając się na doświadczeniach z Paryża, Lyonu czy Barcelony, Prezes Schneider Electric podkreślił, że współpraca ta musi być rozumiana jako partnerstwo i wzajemne zaufanie podmiotów biorących udział w projekcie. Ponadto, istotna jest również komplementarność stosowanych przez partnerów rozwiązań zaspokajających określone potrzeby miast. Jednym z przykładów, o którym mówiono podczas panelu, był projekt „Polskie Miasto Przyszłości”, którego Schneider Electric jest partnerem. Jest to otwarta platforma rozwiązań dla miast, oferująca komplementarne wobec siebie rozwiązania w kluczowych dla budowy inteligentnego miasta obszarach takich jak: bezpieczeństwo, transport, komunikacja, inteligentne systemy oświetlenia, edukacja, a także kontakt z mieszkańcami.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY