REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Inteligentne miasta to nieunikniona, potrzebna i niedaleka przyszłość

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 09 wrz 2014 15:55
Inteligentne miasta to nieunikniona, potrzebna i niedaleka przyszłość
Inteligentne miasta to przyszłość, fot. Fotolia

Tworzenie inteligentnych systemów zarządzania tzw. Smart City, które mogą powstać dzięki współpracy firm i władz samorządowych to pomoc w odpowiednim zarządzaniu energią. Obecnie miasta stoją przed ważnymi wyzwaniami, o których rozmawiali specjaliści w zakresie zarządzania energią i inteligentnych rozwiązań podczas XXIV Forum Ekonomicznego w Krynicy.

REKLAMA

Aktualnie obszar miast zajmuje zaledwie 2 proc. powierzchni Ziemi, a zamieszkuje w nich 50 proc. światowej populacji. Oczekuje się, że do 2050 roku w miastach będzie żyć 70 proc. ludzi. W chwili obecnej są one odpowiedzialne za 75 proc. całkowitego zużycia energii. Zwiększenie efektywności energetycznej staje się więc największym wyzwaniem, z którym aglomeracje miejskie muszą się zmierzyć. Niezależnie od dostępności energii, nie nadążymy za rosnącym popytem na nią. Dlatego konieczne staje się wyeliminowanie wszelkich możliwych strat, redukcja zapotrzebowania na energię i jednoczesne podnoszenie opłacalności i wydajności surowców.

Rozwiązania dla inteligentnych miast są więc niezbędne, gdyż bez ich wdrożenia miasta nie będą
w stanie, szczególnie w Polsce sprostać stojącymi przed nimi wyzwaniami oraz zapewnić odpowiedniego komfortu życia swoim mieszkańcom z uwzględnieniem aspektu ochrony środowiska naturalnego. - Dzięki wiedzy i doświadczeniu zdobytemu przy realizacji kilku pilotażowych projektów wdrażania inteligentnych miast, których Schneider Electric jest kluczowym partnerem, wiemy, że możliwa jest dziś implementacja tych rozwiązań na całym świecie, również w Polsce. Nasze doświadczenia pokazały również, że tak ważne dla funkcjonowania miast i gospodarki projekty mogą być zrealizowane z powodzeniem tylko dzięki współpracy pomiędzy firmami oferującymi takie rozwiązania, a władzami miast – mówi Jacek Łukaszewski, Prezes Zarządu Schneider Electric Polska.

Specjaliści biorący udział w panelu dyskusyjnym zgodnie potwierdzili, że stworzenie inteligentnego miasta to proces, który można przeprowadzić wyłącznie dzięki kooperacji firm i instytucji samorządowych. Opierając się na doświadczeniach z Paryża, Lyonu czy Barcelony, Prezes Schneider Electric podkreślił, że współpraca ta musi być rozumiana jako partnerstwo i wzajemne zaufanie podmiotów biorących udział w projekcie. Ponadto, istotna jest również komplementarność stosowanych przez partnerów rozwiązań zaspokajających określone potrzeby miast. Jednym z przykładów, o którym mówiono podczas panelu, był projekt „Polskie Miasto Przyszłości”, którego Schneider Electric jest partnerem. Jest to otwarta platforma rozwiązań dla miast, oferująca komplementarne wobec siebie rozwiązania w kluczowych dla budowy inteligentnego miasta obszarach takich jak: bezpieczeństwo, transport, komunikacja, inteligentne systemy oświetlenia, edukacja, a także kontakt z mieszkańcami.

W trakcie panelu odniesiono się również do przykładu Barcelony, gdzie zaimplementowane zostały technologie do zarządzania wodociągami, parkingami, odpadami czy komunikacją miejską, które
pomagają miastu oszczędzać środki budżetowe, jednocześnie podnosząc jakość usług publicznych. Podczas panelu firma Schneider Electric ujawniła również plany utworzenia wraz z miastem Barcelona ośrodka Center of Excellence, którego działalność będzie skupiona na inteligentnych rozwiązaniach dla miast. To pokazuje, że Smart City jest nieuniknione, a nawet pożądane.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY