REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Inteligentne przestrzenie miejskie

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 19 sty 2016 15:52
fot. Fotolia

W ostatnich latach w polskich metropoliach dokonał się duży skok rozwojowy. Działania miastotwórcze opierają się obecnie na planowaniu wieloletnich, spójnych i konsekwentnie realizowanych strategii rozbudowy. Dynamiczną ewolucję tkanki miejskiej zawdzięczamy nie tylko funduszom unijnym, stabilnej sytuacji makroekonomicznej i gospodarności polskich przedsiębiorców, ale także nowatorskiemu podejściu architektów w projektowaniu inwestycji.

REKLAMA

W metropoliach poza nową infrastrukturą i monumentalnymi obiektami, coraz częściej zauważalne są także szerokie działania mające na celu rozwój mniejszych przestrzeni, dostosowanych do potrzeb mieszkańców. W obliczu zmieniającego się modelu miast – coraz większą rolę odgrywają w nich osiedla.

– Od dłuższego już czasu znamy pojęcie smart city, które najłatwiej przetłumaczyć na język polski jako inteligentne miasto. Na samym początku była to wizja „miasta przyszłości” napędzanego przez sektor firm technologicznych. Należy jednak pamiętać, że najważniejsze są relacje pomiędzy miastem a jego mieszkańcami, dlatego w ideach smart city powstał kolejny etap zarządzania miastem poprzez wykorzystywanie technologii umożliwiających poprawę jakości życia   – mówi architekt Agnieszka Szczepaniak, z biura projektowego AP Szczepaniak. – Mieszkańcy produkują miliony danych. Dzięki możliwościom technicznym możemy wykorzystywać te informacje do usprawnienia funkcjonowania metropolii. Technologię wykorzystuje się coraz częściej w projektach inwestycji. Dzięki niej tkankę miejską można planować tak, by zharmonizować jej różne obszary: transport, infrastrukturę, edukację, ekonomię, styl życia – dodaje architekt.

Idee Smart City stają się nadrzędnymi elementami strategii rozwoju światowych metropolii. – Barcelona nazywana jest stolicą mobilności. Kopenhaga stawia na rozwój infrastruktury rowerowej. Strategie rozwojowe Helsinek charakteryzuje głębokie myślenie projektowe i projektowanie w oparciu o  nowoczesny design. Dzięki politykom miejskim coraz częściej swoje sprawy możemy załatwiać przez internet. W Singapurze aż 98 proc. usług dostępnych jest online – tłumaczy Agnieszka Szczepaniak.

W Polsce modelowym miastem realizującym idee Smart City jest Wrocław. Komunikację w centrum stolicy Dolnego Śląska usprawnia sieć publicznych wypożyczalni rowerów. Miasto zwiększa też ilość bezpłatnych punktów WiFi. Inteligentny system transportu, regulujący ruch na miejskich skrzyżowaniach, pomaga w rozładowaniu korków w godzinach szczytu oraz ułatwia pracę policji. Co więcej, w  mieście widzimy też kolejny „etap” wdrażania idei smart City - w modelowanie inteligentnego miasta włączani są także obywatele. Widzimy inwestycje powstające poprzez Wrocławski Budżet Obywatelski. Miasto zachęca mieszkańców do działania np. poprzez uchwałę RMW z 2015 r. w sprawie zwolnień od podatków od nieruchomości powierzchni użytkowych lokali mieszkalnych w ramach projektu intensyfikacji powstawania terenów zieleni w obrębie Miasta Wrocławia.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY