REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Inteligentny budynek? Lepiej przyjrzeć mu się bliżej

  • Autor: wnp.pl
  • 26 lut 2015 09:50
Inteligentny budynek? Lepiej przyjrzeć mu się bliżej
Gdański Business Center, fot. HB Reavis
Inteligentny budynek? Lepiej przyjrzeć mu się bliżej

Część ekspertów przestrzega przed zbyt pochopnym nadawaniem budynkom miana "inteligentnych". Niestety, czasami określenie "inteligentny" w stosunku do budynku to nic więcej niż pusty frazes, za którym nie idą żadne realne korzyści... O zjawisku tym mówi Stanislav Frnka, prezes zarządu HB Reavis Polska.

REKLAMA

- Obecnie mnóstwo firm reklamuje swoje budynki, nazywając je "inteligentnymi". Niestety, czasami te slogany to nic więcej niż puste frazesy, za którymi nie idą żadne realne korzyści. Na przestrzeni ostatnich lat dynamicznie rozwijający się rynek biurowy stał się rynkiem najemcy, a firmy rozglądające się za nową siedzibą lub szukające dodatkowej powierzchni biurowej, z każdym rokiem stają się coraz bardziej wymagające.

Deweloperzy, którzy stawiają wyłącznie na wygląd zewnętrzny swoich budynków, już teraz zaczynają tracić zaufanie klientów i zostają daleko za konkurencją - mówi Stanislav Frnka, prezes zarządu HB Reavis Polska.

Na rynku nieruchomości łatwo zaobserwować, że to, co kiedyś było uważane za luksus, dziś często stanowi podstawową ofertę firm deweloperskich. Budowanie biurowców pozbawionych innowacji technologicznych lub systemów automatyki coraz częściej okazuje się po prostu nieopłacalne, a inwestorzy z miesiąca na miesiąc wprowadzają do swojej oferty coraz więcej nowoczesnych rozwiązań. Część ekspertów przestrzega przed zbyt pochopnym nadawaniem budynkom miana "inteligentnych".

Stanislav Frnka podkreśla, że inteligentny biurowiec powinna wyróżniać przede wszystkim elastyczność, która powoli mu dostosować się nie tylko do warunków i oczekiwań rynku, ale również indywidualnych potrzeb najemców. Od pierwszej cegły do ostatnich prac wykończeniowych, projekt powinien być realizowany przy zachowaniu międzynarodowych standardów jakości, w celu podniesienia komfortu przyszłych najemców i ograniczenia do minimum negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Już w trakcie planowania budowy, na liście priorytetów każdego dewelopera powinno znaleźć się zatem uwzględnienie innowacyjnych rozwiązań technologicznych i ekologicznych.

Więcej na WNP.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY