REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Interaktywna instalacja ożywi rynek w Łodzi

  • Autor: UM Łódź
  • 10 maj 2017 13:20
fot. UM Łódź

W ramach wrześniowego Festiwalu Łódź Czterech Kultur na Starym Rynku pojawi się autorska instalacja Roberta Rumasa, znanego i cenionego polskiego artysty. Czym tym razem zaskoczy artysta?

REKLAMA

- Stary Rynek to przestrzeń, którą postaramy się ożywić w pierwszy weekend festiwalu. Będą koncerty i imprezy otwarte dla całych rodzin. Częścią atrakcji będzie odsłonięcie instalacji Roberta Rumasa, która symbolizować będzie cztery kultury - zapowiada Dagmara Śmigielska, dyrektor Wydziału Kultury UMŁ.

To kolejna wizyta Roberta Rumasa, przez wielu uznanego za najważniejszego z przedstawicieli nurtu sztuki krytycznej lat 90. w Łodzi. Jego prace gościły m.in. w Muzeum Sztuki w Łodzi. Jak powiedziała kuratorka sekcji wizualnych Festiwalu Łódź Czterech Kultur, artysty nie trzeba było namawiać, sam chętnie podjął się postawionego przed nim zadania. Autor instalacji przedstawił dwie koncepcje. Obie zainspirowane archiwalnymi fotografiami przedstawiającymi Stary Rynek i ul. Zgierską w czasach wojny. Jednym z założeń obranym przy tworzeniu projektu była chęć ożywienia nieco martwej przestrzeni i przyciągnięcie do tego miejsca ludzi. Twórca nie tylko przygotował projekt atrakcyjny wizualnie, ale także nawiązujący do niełatwej historii i dziejów Starego Rynku - informuje oficjalny portal miejski Łodzi.

- To będzie instalacja interaktywna, będzie można jej dotknąć, będzie też można się w niej poruszać. Będzie funkcjonowała zarówno za dnia, jak i w nocy w różnym wymiarze. Widz będzie ją w pewnym stopniu uruchamiał i miał wpływ na kształt wizualny poprzez system świateł i dźwięków zamontowanych wewnątrz struktury - wyjaśnia autor Robert Rumas.

Jedna z koncepcji zakłada współpracę z innymi twórcami oraz możliwość zaproszenia innych do tworzenia ostatecznego wymiaru i formy instalacji. O tym, która koncepcja zostanie zrealizowana mieszkańcy Łodzi będą mogli przekonać się na początku września.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY